Kolejna odsłona koncertów skrzypcowych w Olsztynie: Natan Dondalski i dyrygent Juan Carlos Lomonaco

2016-05-09 07:26:19 (ost. akt: 2016-05-09 09:57:23)
Kolejna odsłona koncertów skrzypcowych w Olsztynie: Natan Dondalski i dyrygent Juan Carlos Lomonaco

Autor zdjęcia: mat. prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie

Laureat wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych, koncertujący w kraju i za granicą, Natan Dondalski wystąpi w kolejnej odsłonie cyklu koncertów skrzypcowych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Gościem piątkowego wieczoru (13 maja) będzie pochodzący z Meksyku dyrygent Juan Carlos Lomonaco.

Natan Dondalski, skrzypek, I koncertmistrz filharmonii w Olsztynie i Koszalinie zaprezentuje Legendę op. 32 na skrzypce i orkiestrę symfoniczną Feliksa Nowowiejskiego. Kompozycja zabrzmiała po raz pierwszy 15 grudnia 1918 roku w Berlinie. Drugim utworem, w wykonaniu artysty i orkiestry będzie Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa — jeden z wyjątkowych i największych dzieł repertuaru koncertowego XIX wieku, wymagający od skrzypka popisowej wirtuozerii. Ponadto orkiestra pod batutą Juana Carlosa Lomonaco wykona II Symfonię C-dur op. 61 Roberta Schumanna.

Natan Dondalski jest laureatem wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych, m.in. w Gdańsku (1994), w Pradze (1994), w Weimarze (im. L. Spohra, 1995), we Freiburgu (im. L. Spohra, 1997) i w Warszawie (1997). Występował we Francji, w Niemczech, Rosji, Holandii, Czechach, Mołdawii, na Słowacji, w Bułgarii, Austrii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, w Anglii oraz w Japonii. Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych takich jak: Cristal Saal w Obihiro, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio koncertowe im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Sofii, White Hall w Helsinkach, Meistersinger Halle w Norymberdze, Kölner Philharmonie, Musikhalle w Hamburgu, Liederhalle w Stuttgarcie, Konserthuset w Oslo, Beethovenhalle w Bonn oraz Schauspielhaus w Berlinie. Stale współpracuje z większością polskich filharmonii.

Gość piątkowego koncertu, dyrygent Juan Carlos Lomonaco jest dyrektorem muzycznym i artystycznym Yucatan Symphony Orchestra. W ojczystym Meksyku regularnie prowadzi m.in.: Narodową Orkiestrę Symfoniczną, Mexico City, Opera Theatre Orchestra of Fine Arts, UNAM, Fine Arts Chamber Orchestra, orkiestry filharmonii Queretaro, Jalisco, orkiestry symfoniczne Guanajuato, Xalapa, Aguascalientes czy orkiestrę kameralną Coahuila. Ostatnio magazyn „Mexican Leaders” umieścił Juana Carlosa Lomonaco na liście „300 najbardziej wpływowych postaci w Meksyku”.

Wielkie koncerty skrzypcowe — Natan Dondalski
13 maja (piątek), godz. 19:00
sala koncertowa Filharmonii Warmińsko-Mazurska
ul. Głowackiego 1, Olsztyn


Wykonawcy:
Juan Carlos Lomonaco — dyrygent
Natan Dondalski — skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie:
Feliks Nowowiejski: Legenda op. 32 na skrzypce i orkiestrę symfoniczną
Johannes Brahms: Koncert skrzypcowy D-dur op.77
Robert Schumann: II Symfonia C-dur op. 61
Sostenuto assai: Allegro ma non troppo
Scherzo: Allegro vivace
Adagio espressivo
Allegro molto vivace


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB