Wojna na fotografiach: Moment naciśnięcia migawki decyduje o historii

2016-04-26 19:06:39 (ost. akt: 2016-04-26 15:09:21)
Wojna na fotografiach: Moment naciśnięcia migawki decyduje o historii

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Krzysztof Miller przez 25 lat dokumentował na zdjęciach konflikty zbrojne, był świadkiem wydarzeń, które większość z nas widziała wyłącznie w filmach i mediach. W Olsztynie jego zdjęcia będzie można oglądać od 12 maja.

Tytuł wystawy "Niedecydujący moment" nawiązuje do teorii Cartier-Bressona, mówiącej, że w fotografii moment naciśnięcia migawki decyduje o postrzeganiu historii. Krzysztof Miller przez 25 lat dokumentował na zdjęciach konflikty zbrojne. Próbował odpowiedzieć na pytania, czy jego prace mają w sobie wymiar moralizatorski? Czy reporter wojenny ma prawo oceniać udokumentowane przez niego sceny życia, które jego życiem nie są?

Wystawa składa się z czterech części: pierwsza to fotografie prasowe z okresu transformacji, ukazuje przełom lat 80. i 90. XX w. Druga to zapis twardej socjologii i wojny: wielkoformatowe fotografie, częściowo wydrukowane na płótnach przypominających sztandary. Trzecia część ukazuje codzienność różnych grup społecznych, a ostatnia z kolei to fragment pracy licencjackiej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W 2014 roku wystawa reprezentowała Polskę na Europejskim Miesiącu Fotografii w Bratysławie.

Krzysztof Miller urodził się w 1962 r. Fotografował wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, Afryce, a także przewrotu w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni czy Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji. Laureat wielu prestiżowych nagród. W 2000 r. był jurorem w konkursu fotograficznego World Press Photo. W 2013 r. na półkach księgarni pojawiła się jego książka "13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego".

Wernisaż wystawy fotografii „Niedecydujący moment” Krzysztofa Millera
12 maja (czwartek), godz. 18
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, al. Piłsudskiego 38
Wystawa będzie dostępna do 12 czerwca w sali głównej


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB