"Elektra" prosto z Nowego Jorku w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2016-04-26 11:09:35 (ost. akt: 2016-04-26 11:19:45)
Elektra prosto z Nowego Jorku w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: mat. organizatora

W sobotę, 30 kwietnia wszyscy miłośnicy muzyki operowej będą mieli ostatnią szansę, bo zobaczyć na żywo koncert z The Metropolitan Opera z Nowego Jorku. W ten wieczór wszyscy chętni zobaczą operę Richarda Straussa – „Elektra”. Początek o godzinie 18:55.

W dniu 30 kwietnia 2016, o godz. 18.55 Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na 11-stą a zarazem ostatnią w sezonie 2015/2016 transmisję Live in HD z The Metropolitan Opera z Nowego Jorku. W sobotni wieczór zobaczymy operę Richarda Straussa – „Elektra” - tragedię w jednym akcie.

Libretto napisał Hugo von Hofmannsthal na podstawie dramatu Sofoklesa. Prapremiera opery odbyła się w 1909 roku w Dreźnie, a premiera niniejszej inscenizacji w The Metropolitan Opera miała miejsce w dniu 14 kwietnia 2016 roku.

Wystąpią: Nina Stemme jako Elektra, Adrianne Pieczonka jako Chryzotemis, Waltraud Meier jako Klitemestra, Burkhard Ulrich jako Egist, Eric Owens jako Orestes .

Soliści, chór i orkiestra The Metropolitan Opera, dyryguje - Esa-Pekka Salonen
Realizatorzy: Patrice Chéreau reżyseria, Vincent Huguet przekaz reżyserii, Richard Peduzzi scenografia, Caroline de Vivaise kostiumy, Dominique Bruguière światło

Rolę Elektry w operze Straussa tuż po prapremierze okrzyknięto jedną z najbardziej morderczych partii w całym repertuarze operowym. Faktem jest, że mierzą się z nią zazwyczaj soprany dramatyczne, które mają już za sobą wiele potężnych partii, w tym Wagnerowskie.

Strauss od swej Elektry wymaga śpiewania na granicy histerii – ma to oddać nieustanny gniew przepełniający duszę córki, która nie może znieść, że jej własna matka, Klitemestra, wraz z kochankiem zamordowała jej ojca, Agamemnona. Elektra pragnie dokonać zemsty wraz z rodzeństwem – siostrą Chryzotemis i bratem Orestesem, ten jednak uciekł z domu, siostra zaś jest lękliwa.

Do nowej realizacji „Elektry” na scenie Met dobrano doskonałą obsadę: Elektrą będzie Nina Stemme, jako Chryzotemis usłyszymy Adriannę Pieczonkę, a w roli Klitemestry – specjalizującą się w Straussie i Wagnerze Waltraud Meier.

Przedstawienie trwa około 2 godzin 10 minut ( bez przerwy)

Bilety w cenie 50 sektor I i 35 zł sektor II do nabycia w kasie Filharmonii oraz poprzez stronę internetową Filharmonii:http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=286


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB