Filozofia nie jest fuj. Autorska wystawa studentów UWM w klubogalerii Arte

2016-04-18 17:00:00 (ost. akt: 2016-04-18 16:57:01)
Filozofia nie jest fuj. Autorska wystawa studentów UWM w klubogalerii Arte

Autor zdjęcia: mat. prasowe organizatora

— Dlaczego wybraliśmy klasyków filozofii współczesnej, a nie autorów najnowszych teorii? O tych ostatnich mówią wszyscy, a ci pierwsi byli ich mistrzami. Więc pytaliśmy o to, czy np. Heidegger, Sartre, Beauvoir są aktualni? — mówi Marta Pietrykowska, studentka I roku studiów magisterskich, zapraszając na autorska wystawę sowich znajomych z Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie.

— Uważamy, że ani filozofia nie jest fuj, ani sztuka współczesna, a artyści uprawiają filozofię w sensie sposobu życia. W ciągu dwóch lat spotykaliśmy się w gościnnej przestrzeni ISP UWM w Olsztynie, gdzie dyskutowaliśmy o życiu, śmialiśmy się, spieraliśmy i czytaliśmy, eksplorując obszary XX-wiecznej filozofii zachodniej — mówi Marta Pietrykowska, wyjaśniając inspiracje do powstania wystawy pt. "FilozoFUJmy".

Autorami prac są artyści z I i II roku studiów magisterskich edukacji artystycznej UWM. Czy klasycy filozofii współczesnej dostarczają odpowiedzi na pytania, które sami sobie stawiają? Jedno jest pewne — swoim odkryciom nadali fizyczny kształt poprzez akt twórczy, przekładając idee filozoficzne na język sztuk plastycznych.

Miejsce wystawy nie jest przypadkowe. Klub Arte budzi skojarzenia z hedonizmem. — Według nas, jest nie tylko obszarem zamykaniem oczu na przemijanie, ale także podejmowania prób racjonalizacji strachu, trwogi, sensu życia, które dokonujemy z przyjaciółmi i nieznajomymi — dodaje Marta Pietrykowska. — Kto tak nie myśli, to fuj z nim.

FilozoFUJmy — wystawa artystów I i II roku studiów magisterskich edukacji artystycznej UWM
22 kwietnia (piątek), godz. 18:00
Klubogaleria ARTE, ul.Świętej Barbary 9, Olszyn


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB