Kobieta robi to częściej w realu i w internecie. Badanie czytelnictwa Polaków w 2015 roku

2016-03-17 12:52:05 (ost. akt: 2016-03-17 12:17:17)
Kobieta robi to częściej w realu i w internecie. Badanie czytelnictwa Polaków w 2015 roku

Czytanie jest sexy! Na zdjęciu jedna z bohaterek sesji zdjęciowej "Bibliotekarz – zawód glamour"

Autor zdjęcia: Hubert Kalinowski

Podstawowe wyniki badań czytelnictwa za rok 2015 nie są optymistyczne. W ubiegłym roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało zaledwie 37 procent badanych Polaków. Dlaczego kojarzymy tylko Sienkiewicza i nie kupujemy nowych książek?

Badanie czytelnictwa za rok 2015 na zlecenie Biblioteki Narodowej przeprowadził TNS Polska. Podobną ankietę na próbie reprezentatywnej Polaków w wieku 15 lat i więcej prowadzone były co dwa lata od 1992 r., a od 2014 r. — corocznie.

Wnioski nie są zbyt optymistyczne. W 2015 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało zaledwie 37 proc. badanych. Podobnie jak w poprzednich latach zmienną najsilniej determinującą czytanie książek było wykształcenie — im wyższe, tym wyższy odsetek czytelników.

Czytelnictwo jest także wyższe wśród kobiet niż wśród mężczyzn. O ile jeszcze w 2012 roku odnotowywaliśmy nieco silniejszą zależność pomiędzy czytelnictwem a płcią wśród badanych bez wyższego wykształcenia, o tyle od roku 2014 siła tego związku jest podobna we wszystkich grupach wykształcenia.


Gust Polaków się nie zmienia. Największą publiczność, według badanych, mają powieści, zwłaszcza romanse, sensacje i fantastyka. Najczęściej wymienianym autorem w 2015 roku był — podobnie jak w poprzednich latach — Henryk Sienkiewicz.

Fot. mat. TNS Polska dla Biblioteki Narodowej

Skąd czytelnicy biorą książki? O ile nie pochodzą z domowego księgozbioru, z reguły są pożyczane od znajomych lub kupowane. Każde z tych źródeł wskazała ponad 1/3 czytelników książek. Na drugim miejscu znalazły się książki wypożyczone z bibliotek oraz prezenty książkowe.

Znaczenie książek pobranych z internetu (przynajmniej w deklaracjach) pozostaje minimalne.

* Jakie znaczenie ma dla ciebie czytanie książek? Dlaczego czytasz? Dlaczego tego nie robisz? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

Ile książek przeczytałaś/przeczytałeś w 2015 roku?
Ani jednej
17.12%
Jedną
0%
Dwie
2.7%
Kilka
18.92%
Kilkanaście
57.66%
Zaczynam czytać kilka książek naraz, ale nie mam czasu ich dokończyć
0.9%
Czytam tylko w internecie - newsy, artykuły, reportaże i pobrane książki
2.7%

Najwyższy odsetek korzystających z bibliotek i czytających wypożyczone pozycje znajdziemy wśród osób czytających 7 lub więcej książek rocznie, w grupie uczniów i studentów oraz w najmłodszej grupie wiekowej: 15-19-latków. Choć zasięg tego zjawiska pozostaje minimalny, biblioteki odwiedzają także osoby, które same nie czytają książek.

Najważniejszym powodem korzystania z bibliotek publicznych jest dostęp do książek, które w inny sposób byłyby trudne do zdobycia, w dalszej kolejności liczy się pomoc bibliotekarza, atmosfera biblioteki jako miejsca oraz fakt, że organizowane w niej wydarzenia i aktywności są nieodpłatne.

Główne uzasadnienia dla niekorzystania z bibliotek publicznych to nieodczuwanie takiej potrzeby oraz możliwość zaspokojenia większości potrzeb informacyjnych i lekturowych w internecie. Na dalszych miejscach znalazły się zarzuty dotyczące przestarzałych i nieaktualizowanych księgozbiorów oraz obawa prze płaceniem kar za niezwrócone w terminie książki.

Fot. mat. TNS Polska dla Biblioteki Narodowej

Ankieterzy z TNS Polska pytali badanych również o czytelnictwo w internecie. Z sieci korzysta obecnie 2/3 Polaków. Statystycznie rzadziej do internetu zaglądają osoby starsze. Wśród badanych do 30. roku życia odsetek używających internetu rzadziej niż kilka razy w miesiącu to zaledwie 3proc., wśród osób po 60. roku życia to aż 75 proc. Bardzo nieliczna grupa posługuje się internetem sporadycznie (tj. rzadziej niż raz w tygodniu).

Najpopularniejszą czytelniczą praktyką internetową jest poszukiwanie praktycznych porad i wskazówek, a także informacji związanych z pracą lub nauką, czytanie prasy bądź wiadomości i korzystanie z internetowej encyklopedii. Częściej w czytelnicze praktyki internetowe angażowali się ci, którzy lepiej oceniali swoją sytuację ekonomiczną.

Blisko jedna czwarta użytkowników internetu czyta blogi. Największą popularnością cieszą się blogi o tematyce hobbystycznej, w dalszej kolejności te poświęcone ciału, zdrowiu i sportowi. Zainteresowanie blogami społeczno-politycznymi zadeklarowała tylko jedna piąta czytelników blogów.

***
3049 respondentów w wieku co najmniej 15 lat odpowiadało na pytania ankieterów w listopadzie 2015 roku. Grupa została dobrana metodą random route. Wywiady przeprowadzano w domach respondentów, zapisując ich odpowiedzi na przenośnych komputerach (metoda CAPI).

W kwestionariuszu powtórzono szereg pytań z poprzednich edycji, zachowując również ich kolejność w ankiecie, tak, aby możliwe było porównywanie tegorocznych wyników z rezultatami badań z poprzednich lat.

masz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czytelnik!!! #1955908 | 79.187.*.* 17 mar 2016 13:23

    W bibliotekach czytamy nie tylko tradycyjne książki,audiobooki,wolne lektury ...Słowo pisane...dla koneserów literatury.Nowe technologie wyparły czytelnictwo papierowej książki.Czytamy przepisy:online...itd.Nakłady na biblioteki niski budżet,pensja głodowa,brak motywacji...samych bibliotekarzy-a takie tam Glamoure-to wybryk bibliotekarzy.W bibliotekach:sprzątamy,dżwigamy książki,czasami palimy w piecach....Na takie fanaberie nikt nie ma sił.W bibliotekach :decybele,młodzież nie znająca podstaw wychowania/rodzina,dom,szkoła/.Pozdrawi amy czytające osoby,wspaniałych Czytelników.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz