„Excentrycy“ jadą na festiwal do Moskwy

2016-06-23 11:08:56 (ost. akt: 2016-03-15 12:20:29)
„Excentrycy“ jadą na festiwal do Moskwy

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Film „Excentrycy” według scenariusza Włodzimierza Kowalewskiego będzie pokazywany na 38. Międzynarodowym Festiwalu w Moskwie. Wystartuje w konkursie głównym. Film jest już zdobywcą wielu polskich nagród.

Film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, to historia młodego człowieka, który w połowie lat 50. XX wieku wrócił z Anglii do Polski i w Ciechocinku założył big band. Film wyreżyserował Janusz Majewski. W „Excentrykach” wystąpili m.in. Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Wojciech Pszoniak, Anna Dymna i Natalia Rybicka. Na ubiegłorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni„ Excentrycy” dostali Srebrne Lwy. W siedmiu kategoriach film był nominowany do Polskich Nagród Filmowych Orły. Ostatecznie Akademia przyznała mu cztery Orły. Za najlepszy dźwięk zostali nagrodzeni Krzysztof Jastrząb i Mateusz Irisik. Orła za najlepszą muzykę dostał Wojciech Karolak.

Orły zdobyły też dwie role drugoplanowe: Dymnej i Pszoniaka. W tym roku festiwal w Moskwie odbędzie się 23-30 czerwca. — Nie wiem jeszcze, w jakim składzie pojedziemy — powiedział nam Majewski. — Może będzie to cała delegacja, a może tylko ja i jedna z aktorek?

Włodzimierz Kowalewski, autor książki, na podstawie której napisał scenariusz, cieszy się z udziału filmu w moskiewskim festiwalu. — W Rosji jazz, mimo zakazów i cenzury, istniał — mówi. — Orkiestra Leonida Utiosowa zagrała w bardzo popularnym, także w Polsce, filmie „Świat się śmieję”. Pamiętam też jazzową orkiestrę Olega Lundsrema.

Moskiewski festiwal jest jednym z najstarszych na świecie. Pierwszy zorganizowano w 1935 roku. Jury przewodniczył wtedy Sergiusz Eisenstein. Ale regularnie festiwale odbywają się dopiero od 1958 roku. Wśród zdobywców głównych nagród są m. in. filmy „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” Krzysztofa Zanussiego.

W ubiegłym roku statuetkę Złotego Jerzego dostał film „Losers” bułgarskiego reżysera Ivaylo Hristo. Nagrody specjalne otrzymali reżyser Jean Jacques Annaud i aktorka Jacqueline Bisset.

MZGKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Na pewno bardzo ruskich #2015509 | 83.24.*.* 24 cze 2016 07:56

    interesuje historia młodego człowieka, który w połowie lat 50. XX wieku wrócił z Anglii do Polski i w Ciechocinku założył big band. Gratuluję inteligencji i koterii.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ermlandia #1953907 | 88.220.*.* 15 mar 2016 12:05

    Gratulacje, panie Profesorze!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz