Demony krążą nad Sceną Margines

2016-03-03 08:45:32 (ost. akt: 2016-03-03 10:59:20)
Demony krążą nad Sceną Margines

Autor zdjęcia: mat. arch. Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

Na scenę Margines powraca spektakl „W stanie zagrożenia”. To opowieść o politycznych i domowych demonach. Jacek Jabrzyk, reżyser spektaklu, wybrał akurat ten dramat, ponieważ poszukiwał tekstu, który mówiłby o współczesności.

Autorem dramatu jest Falk Richter, jeden z najpopularniejszych niemieckich dramatopisarzy średniego pokolenia. Jacek Jabrzyk przyznaje że „W stanie zagrożenia” jest sztuką bardzo niemiecką, ale problemy, jakie w swoim tekście porusza Richter, stają się coraz bardziej naszymi problemami.

Na scenie widzimy dojrzałe małżeństwo i ich syna. Są to ludzie zamożni, skupieni na konsumpcji, którzy bardzo obawiają się o swoją ekonomiczna pozycję. Przestają też się rozumieć. Żyją razem, ale osobno. Nic im nie brakuje, ale nie są szczęśliwi. Jeden z ich lęków to lęk przed obcymi.

W roli małżonków występują Marzena Bergmann i Grzegorz Gromek, aktorzy nominowani w tegorocznym plebiscycie na Teatralną Kreację Roku. Marzena Bergmann właśnie za rolę w tym spektaklu. Aktorka przyznaje, że praca na nią była trudna. — Przeżywaliśmy naprawdę twórcze męki — mówi. — Do pracy włączył się też scenograf Bartholomaeus Martin Kleppek, który również jest aktorem. Życie dopisało jednak do „W stanie zagrożenia” ciąg dalszy — dziesiątki tysięcy uchodźców zdążających do Europy.

Bergmann dodaje, że widzowie w „W stanie zagrożenia” odkrywają — i o tym jej mówią — swoje demony, demony z domowego piekła. — I dlatego też „logują się” do spektaklu — mówi.

Grzegorz Gromek gra w „Zagrożeniu” męża zdesperowanej kobiety. Przyznaje, że „W stanie zagrożenia” jest spektaklem, który udało się zrealizować w sposób „demokratyczny”, czyli przy mocnym zaangażowaniu wszystkich. — To staje się powoli jakby marką czy raczej cechą Sceny Margines.

Gromek jest nominowany do Teatralnej Kreacji Roku za rolę w spektaklu „Złoty smok”. Trzecią nominowaną jest Hanna Wolicka za występ w przedstawieniu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.

Do 31 marca w „Gazecie Olsztyńskiej” będziemy drukować plebiscytowe kupony. Na swojego faworyta będzie można też głosować za pomocą sms-ów wysyłanych pod numer 7248.

- Marzena Bergmann - sms o treści go.teatr.1

- Hanna Wolicka - sms o treści go.teatr.2

- Grzegorz Gromek - sms o treści go.teatr.3

Sms-y można wysyłać do 1 kwietnia do północy. Wtedy też upływa termin dostarczania kuponów.

O tym, kto stworzył Teatralną Kreację Roku, dowiemy się w kwietniu podczas uroczystej gali na zakończenie Olsztyńskich Spotkań Teatralnych.

MZG


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ONO #1945171 | 79.190.*.* 3 mar 2016 10:25

    Ale staro wygląda:((

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz