Wiolinowe hity w filharmonii

2016-02-15 12:24:52 (ost. akt: 2016-02-15 12:16:42)

"Wiolinowe hity" – to tytuł koncertu w dniu 19 lutego 2016 (godz.19.00), którego solistką będzie znakomita polska skrzypaczka Natalia Walewska. W jej wykonaniu oraz orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego zostaną zaprezentowane najsławniejsze melodie, m.in. Julesa Masseneta, Piotra Czajkowskiego, Fritza Kreislera oraz popularne utwory orkiestrowe.

Wiolinowe hity w filharmonii

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Skrzypaczka Natalia Walewska jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą.
Od 1999 roku do chwili obecnej piastuje stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Artystka uczestniczy jako koncertmistrz w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych u boku sławnych dyrygentów. M.in. w 2009 roku nagrała płytę War Requiem z dyrygentem sir Nevillem Marinerrem.

W 2010 roku rozpoczęła działalność koncertową jako solistka i dyrygent z powołaną wówczas Królewską Orkiestrą Salonową. W ramach Orkiestry współpracuje z takimi gwiazdami opery i operetki jak Julią Iwaszkiewicz, Marcinem Pomykałą, Alicją Węgorzewską, Aleksandrem Ładyszem, Krzysztofem Gaszem, Aleksandrem Zuchowiczem, Magdaleną Molendowską i innymi, tworząc wraz z założycielką Orkiestry, producentką i konferansjerką Barbarą Żurowską-Sutt, atrakcyjne dla melomanów widowiska-show w stylu wiedeńskim oraz w stylu gal operowych z udziałem baletu.

NataliaWalewska wydała cztery autorskie płyty kompaktowe: Romanza Classica na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim (Złota Płyta), Clair de Lune nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, Violin & Piano z pianistą Rafałem Lewandowskim oraz Cztery pory roku Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Wydawnictwo to otrzymało status Platynowej Płyty. W 2011 roku kompozytor Zbigniew Kruczek (Belgia) dedykował artystce swój koncert Harmonia na skrzypce, trąbkę oraz orkiestrę symfoniczną; wkrótce dzieło zostanie nagrane i opublikowane w Polsce oraz w Belgii.

Dyrygent koncertu Sławomir Chrzanowski w 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na estradach w kraju i za granicą. W latach 1991-1995 był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Rybniku. Dyrygował ponad 60 orkiestrami na świecie, w tym większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi: w 2006 roku przygotował premierę Wesołej wdówki Lehára w Warszawie.

Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań, m.in. utworów Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge’a Zamphira i in.

Towarzyszył największym gwiazdom polskiej sceny operowej: Wiesławowi Ochmanowi, Mariuszowi Kwietniowi, Piotrowi Beczale.

Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury (Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg). Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 roku wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki: w Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej oraz w Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów. Od roku 2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował w Chinach, prowadząc Wuhan Symphony Orchestra.

Bilety w cenie: normalny 40 zł, ulgowy - 30 zł do nabycia w kasie Filharmonii w godz. pon.-wt. 10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii.

Źródło: Mat. prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB