Wyjątkowy koncert zagrany na szklanej harfie

2016-01-04 11:24:04 (ost. akt: 2016-01-04 11:27:39)
Wyjątkowy koncert zagrany na szklanej harfie

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

8 stycznia w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zabrzmią znane kompozycje Chopina, Czajkowskiego, Dvořáka, Sibeliusa, Piazzolli, walce i polki Straussa, a także popularne piosenki w wykonaniu orkiestry symfonicznej oraz szklanej harfy i duetu GlassDuo.

W Gali Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, 8 stycznia 2016 r. z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wystąpią Anna i Arkadiusz Szafrańcowie tworzący duet: „GlassDuo”.
Znane kompozycje Chopina, Czajkowskiego, Dvořáka, Sibeliusa, Piazzolli, walce i polki Straussa, a także popularne piosenki zabrzmią
w wykonaniu orkiestry symfonicznej oraz szklanej harfy. I nie chodzi tu bynajmniej o żart. „Nieziemski” dźwięk wydobywany z odpowiednio przygotowanych i dostrojonych czasz szklanych kieliszków fascynował od dawna. Na takiej zasadzie działała na przykład szklana harmonika, instrument bardzo ceniony w XVIII i XIX wieku, za twórcę którego uważa się Benjamina Franklina, jednego z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych. Utwory na harmonikę szklaną komponował Mozart, w Warszawie grywał na tym instrumencie młody Chopin.

GlassDuo: Anna i Arkadiusz Szafrańcowie są jedynymi w Polsce instrumentalistami profesjonalnie uprawiającymi tę sztukę. Instrument, na którym koncertują to największa profesjonalna szklana harfa na świecie. Jej skala sięga niemal 5 oktaw, a tworzą je kieliszki, których nie trzeba napełniać wodą! Doświadczenia „GlassDuo” wykraczają poza ramy działalności recitalowej. Muzycy biorą udział w większych przedsięwzięciach artystycznych, jak również prowadzą warsztaty gry na szklanej harfie.

Duet bierze udział w festiwalach muzycznych, dokonuje prawykonań utworów specjalnie dla nich pisanych, grywa samodzielnie oraz z towarzyszeniem zarówno kameralistów jak i orkiestr – również symfonicznych. Współpracował m.in. z zespołami tej rangi, co Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej i kompozytorami tego formatu, co Zbigniew Preisner. Muzyka nagrana przez „GlassDuo” wykorzystywana jest w spektaklach granych na scenach teatralnych m.in. Teatru Ateneum w Warszawie, Teatru im Stefana Jaracza w Łodzi, czy Teatru Nowego w Słupsku. Duet ma również na swym koncie współpracę z Instytutami Polskimi oraz innymi polskimi placówkami dyplomatycznymi, na zaproszenie których odwiedzili m.in. Wiedeń, Sofię, Warnę, Bukareszt, Charków, Hunedoarę, Dusseldorf, Kaliningrad, Wilno, Brukselę, czy Houston.

W programie Gali m.in.: Piotr Czajkowski – Suita z Jeziora łabędziego, Antonin Dvořák – Taniec słowiański nr 7, Fryderyk Chopin – Etiuda op. 10 nr 9, Astor Piazzolla – Adios Nonino, Sting – Fragile, Zequinha de Abreu – Tico-tico, Arek Szafraniec – Songueira, Jean Sibelius – Valse Triste, oraz najpiękniejsze polki i walce Straussa
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB