Koncert filharmoników warmińsko-mazurskich w Olsztynie i Gdańsku

2015-11-02 11:08:22 (ost. akt: 2015-11-03 13:09:25)
Koncert filharmoników warmińsko-mazurskich w Olsztynie i Gdańsku

Autor zdjęcia: Materiały prasowe/Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie

W najbliższy czwartek (5 listopada) Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na wieczór z muzyką w klimatach narodowych. Muzyczne echa polskiego morza, słowiańskich legend, bitwy pod Grunwaldem... Oraz Dvořák, czyli ten twórca, który zaraził Feliksa Nowowiejskiego pasją do muzyki ludowej, a który sam – kosztując już popularności swoich Tańców słowiańskich – podkreślał, że „chciałby zawsze pozostać prostym, czeskim muzykantem”.

Na wstępie czwartkowego koncertu w wykonaniu orkiestry symfonicznej pod batutą Piotra Sułkowskiego usłyszymy Uwerturę koncertowa Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946). To jedna z najczęściej grywanych kompozycji symfonicznych Patrona Filharmonii.

Prezentowany tego wieczoru jako drugi Poemat symfoniczny Grunwald Jana Adama Maklakiewicza (1899-1954) został ukończony przez kompozytora w roku 1944 w okupowanej Warszawie. Dzieło charakteryzuje się mistrzostwem instrumentacji, będąc kompozycją o wyjątkowo bogatej kolorystyce. Zdaniem wielu Grunwald Maklakiewicza jest jednym z najlepszych poematów symfonicznych w polskiej literaturze muzycznej. Na zakończenie orkiestra symfoniczna poprowadzona przez Piotra Sułkowskiego wykona powstałą w 1880 roku VI Symfonię D-dur op. 60 Antonina Dvořáka (1841-1904).

A w piątek 6 listopada 2015 r. w ramach obchodów 70 - lecia Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej nasi filharmonicy wystąpią z powyższym programem w Gdańsku w sali koncertowej Filharmonii na Ołowiance (godz.19.00). Rewizyta muzyków z Gdańska w Olsztynie jest zaplanowana w dniu 1 kwietnia 2016 roku.

Bilety na koncert w dniu 5 listopada w cenie: normalny- 40 zł | ulgowy- 30 zł. Kasa biletowa czynna pon.-pt. w godz.10 -18 oraz na dwie godziny przed koncertem. Bilety dostępne również na stronie internetowej Filharmonii www.filharmonia.olsztyn.pl

5 listopada 2015 (czwartek), godz. 19.00, sala koncertowa Filharmonii
6 listopada 2015 (piątek), godz. 19.00, sala koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej


Piotr Sułkowski – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie:
Feliks Nowowiejski – Uwertura koncertowa „Legenda Bałtyku”
Jan Adam Maklakiewicz – Poemat symfoniczny „Grunwald”
Antonin Dvořák – VI Symfonia D-Dur op. 60
Allegro non tanto
Adagio
Scherzo (Furiant). Presto
Finale. Allegro con spirito

Źródło: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB