WAMA Film Festival w Olsztynie. Jakie zobaczymy filmy?

2015-10-02 07:52:51 (ost. akt: 2015-10-07 11:55:35)
Jerzy Hoffman będzie przewodniczącym jury w konkursie filmów krótkich

Jerzy Hoffman będzie przewodniczącym jury w konkursie filmów krótkich

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Filmy fabularne i krótkometrażowe, kino dla dzieci, niezwykli goście i wyjątkowy koncert — to wszystko znajdzie się w programie WAMA Film Festival, który startuje już za pięć dni. Będzie można też obejrzeć figurkę Oscara, którego dostała „Ida”.

Hasło tegorocznej edycji WAMA Film Festival, jedynego festiwalu filmowego w regionie, brzmi „Jesteśmy inni”. Jak powiedział Marcin Kot Bastkowski, organizator festiwalu, chodzi nie tylko o jego odmienność w wyborze kategorii filmów, ale też o przesłanie prezentowanych obrazów. Wiele z nich próbuje rozprawić się ze stereotypami, jakimi posługujemy się oceniając innych ludzi, szczególnie innej rasy, wyznania czy koloru skóry.

Festiwal zostanie otwarty w środę 7 października w Galerii Stary Ratusz. Wezmą w nim udział m.in. Piotr Dzięcioł, producent filmu „Ida”. Atrakcją będzie prezentacja statuetki Oscara — nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznanej właśnie „Idzie”. Na co dzień polski Oscar mieszka w Łodzi.

Ambasadorem festiwalu jest Jerzy Hoffman. Do przewodniczenia jury konkursu głównego zaproszono Janusza Kondriatiuka, reżysera m.in. „Dziewczyn do wzięcia”, „Niedzieli Barabasza” i „Czy jest tu panna na wydaniu?”. Poza tym jurorami będą Andrzej Sołtysik, dziennikarz filmowy, oraz aktor Antoni Królikowski. Jury w konkursie filmów krótkich będzie przewodniczył Jerzy Hoffmann, a towarzyszyć mu będzie Hanna Polak , autorka nagradzanych „Dzieci z Leningradzkiego”, oraz Cezary Harasimowicz, scenarzysta. Członkiem jury mniejszości kulturowych będzie m.in. Draginja Nadażdin, szefowa polskiego oddziału Amnesty International.

Jakie zobaczymy filmy? W konkursie głównym będzie to m.in. „Intruz” Magnusa von Horna nagrodzony w Gdyni, „Młodość” Paola Sorrentino, „Moja matka” Nanniego Morettiego czy „Timbuktu” Abderrahmane Sissako. Filmy będą prezentowane w kinie Helios. Wstęp na seanse i inne wydarzenia festiwalu jest wolny.
— Z tego, co wiem, prezentowane w konkursie filmy powstały na skrzyżowaniu dróg, ludów i narodów — powiedział Janusz Kondriatuk. — W ich ocenie będę się kierował zdaniem, które usłyszałem kiedyś od Zdzisława Maklakiewicza: „Wyjdź pan przed ludzi i pokaż coś ciekawego!”.

„Ciekawego” nie zabraknie, bo festiwal to nie tylko projekcje. Zaplanowano także warsztaty dla młodzieży oraz otwarte wykłady na temat reżyserii i pisania scenariuszy. Na UWM odbędzie się debata pod hasłem „Muzułmanie i Polacy”, w której wezmą udział naukowcy z uniwersytetu oraz filmowcy. Festiwal zakończy się w niedzielę 11 października w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Poznamy wtedy tytuły filmów wyróżnionych przez jurorów. W tym roku po raz pierwszy swoją nagrodę przyzna też publiczność.

Festiwal zakończy koncert muzyki filmowej Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. Usłyszymy jego kompozycje do „Miasta 44” i „W ciemności”. Wystąpi też Mary Komasa, wokalistka i kompozytorka, siostra reżysera Jana Komasy, mieszkająca w Berlinie.

Na konferencji prasowej był obecny wicemarszałek Jacek Protas. Zapytaliśmy go kiedy na Warmii i Mazurach, wzorem Krakowa i Gdyni, powstanie regionalny fundusz filmowy. — Nie na wszystko starcza pieniędzy, ale co roku składamy wniosek o jego powołanie — odpowiedział Protas. — Może wkrótce się uda.

MZG

Szczegóły festiwalu: >>>www.wamafestival.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. z gminy #1827197 | 83.31.*.* 2 paź 2015 12:34

    gdzie można znaleźć plan festiwalu. Czy każdy może wziąć w nim udział? Kiedy odbywają się projekcje i w jakim miejscu. Na stronie Kosmopolis też nie ma żadnych informacji.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz