Nagroda Srebrne Lwy dla "Excentryków" na podstawie powieści Kowalewskiego z Olsztyna, "Body/Ciało" Szumowskiej filmem roku

2015-09-20 10:30:36 (ost. akt: 2015-09-20 11:18:27)
Nagroda Srebrne Lwy dla Excentryków na podstawie powieści Kowalewskiego z Olsztyna, Body/Ciało Szumowskiej filmem roku

Autor zdjęcia: mat. twitter.com/FFGdynia/media

W sobotę (19 września 2015 r.) odbyła się ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Drugim najlepszym filmem roku okrzyknięto "Excentryków" na podstawie powieści olsztyńskiego pisarza Włodzimierza Kowalewskiego. Aktorską kreację Wojciecha Pszoniaka z "Excentryków" uznano zaś za najlepszą drugoplanową rolę męską. Gratulujemy!

Podwójne wyróżnienie na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni zdobył film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w reżyserii Janusza Majewskiego na podstawie powieści i scenariusza spisanych przez Włodzimierza Kowalewskiego z Olsztyna. Film w Gdyni miał swoją premierę i zachwycił jurorów. Uznanie zyskała również kreacja Wojciecha Pszoniaka, który zdobył nagrodę za drugoplanową rolę męską.

Film opowiada historię Fabiana (w tej roli Maciej Stuhr), emigranta wojennego, puzonisty jazzowego i znakomitego tancerza, który u schyłku lat pięćdziesiątych wraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Już po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania. Fabian poznaje intrygującą Modestę, która wkrótce zaśpiewa z jego orkiestrą. Zostają kochankami i prowadzą życie podziwianej pary. Od tej pory "król i królowa swingu" to dwa barwne ptaki na tle siermiężnej rzeczywistości tamtych lat. Któregoś dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim - o marzeniach i tęsknocie do kultury Zachodu.

Zdjęcia wykonano w Konstancinie, Ciechocinku, Toruniu i Warszawa. W rolach głównych wystąpili: Maciej Stuhr (Fabian), Sonia Bohosiewicz (Wanda, siostra Fabiana), Natalia Rybicka (Modesta) oraz Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski, Magdalena Zawadzka, Adam Ferency i Zbigniew Buczkowski.

Nagrodę Złote Lwy i tytuł najlepszego polskiego filmu fabularnego otrzymał obraz Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało"


"Body" to opowieść o cynicznym prokuratorze i jego cierpiącej na anoreksję córce, próbujących - każde na swój sposób - odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i śmierć.

Rozdanie festiwalowych nagród przebiegało w cieniu niespodziewanej tragedii. W piątek w nocy (18 września) zmarł Marcin Wrona, reżyser filmu „Demon”, wyświetlanego w Konkursie Głównym 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Oto komentarz organizatorów:

Jako organizatorzy Festiwalu, a zarazem przyjaciele Marcina, jesteśmy głęboko poruszeni i zasmuceni Jego odejściem. Składamy wyrazy głębokiego współczucia Żonie i Najbliższym reżysera. Jednocześnie informujemy, że planowane na dzisiejszy wieczór wręczenie nagród odbędzie się w wersji skróconej i z pełnym poszanowaniem pamięci po Marcinie. Organizatorzy 40. FF w Gdyni.


Laureaci 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Wielka Nagroda Złote Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni dla najlepszego filmu: "Body/Ciało", reż. Małgorzata Szumowska oraz Wielka Nagroda Złote Lwy dla najlepszego filmu: "Body/Ciało", prod. Jacek Drosio

Srebrne Lwy
"Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", reż. Janusz Majewski
oraz Srebrne Lwy "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", prod. Włodzimierz Niderhaus

Nagroda Specjalna Jury
Za oryginalność koncepcji artystycznej i profetyzm martwego piksela - "11 minut", reż. Jerzy Skolimowski, prod. Ewa Piaskowska


Nagrody indywidualne:

Nagroda za najlepszą reżyserię
Magnus von Horn ("Intruz")

Najlepszy scenariusz
Magnus von Horn ("Intruz")

Nagroda za główną rolę kobiecą
Agnieszka Grochowska ("Obce niebo")

Nagroda za główną rolę męską
Krzysztof Stroiński ("Anatomia zła") oraz Janusz Gajos ("Body/Ciało")

Nagroda za debiut reżyserski
Agnieszka Smoczyńska ("Córki Dancingu")

Nagroda za profesjonalny debiut aktorski
Justyna Suwała („Body/Ciało”)

Nagroda za zdjęcia
Jerzy Zieliński ("Letnie przesilenie")

Nagroda za muzykę
Paweł Mykietyn ("11 minut")

Nagroda za scenografię
Jagna Janicka („Hiszpanka”)

Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą
Maria Semotiuk ("Letnie przesilenie")

Nagroda za drugoplanową rolę męską
Wojciech Pszoniak („Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”)

Nagroda za dźwięk
Marcin Jachyra, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński („Body/Ciało”)

Nagroda za montaż
Agnieszka Glińska ("11 minut", "Intruz")

Nagroda za charakteryzację
Janusz Kaleja, Tomasz Matraszek ("Córki Dancingu")

Nagroda za kostiumy
Dorota Roqueplo, Andrzej Szenajch ("Hiszpanka")


Konkurs Inne Spojrzenie:

Złoty Pazur dla najlepszego filmu Konkursu Inne Spojrzenie
"Śpiewający obrusik", reż. Mariusz Grzegorzek, prod. Marcin Malatyński

Wyróżnienie
Kuba Czekaj ("Baby Bump")

Nagroda Platynowe Lwy w uznaniu za całokształt dorobku artystycznego
Tadeusz Chmielewski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB