Wybory i wartości na forum

2015-09-04 07:36:38 (ost. akt: 2015-09-04 07:40:39)
Wybory i wartości na forum

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Koncert Czerwonego Tulipana obchodzącego w tym roku 30 urodziny rozpoczął w czwartek VIII Forum Kultury Warmii i Mazur. Były medale, odznaczenia i gratulacje oraz dyskusja na ważny temat: wyborów i wartości.

Gośćmi Forum Kultury Warmii i Mazur są artyści z regionu, ale też tacy, którzy są z nim związani na przykład poprzez miejsce zamieszkania. Na tegoroczne spotkanie przybyli reżyserzy Jerzy Hoffman i Janusz Majewski oraz aktorzy Jerzy Bończak i Piotr Szwedes. Po raz pierwszy na tym spotkaniu zjawiła się Izabela Trojanowska, piosenkarka i aktorka pochodząca z Olsztyna.

— Bardzo mi się to spotkanie podoba — powiedziała nam. — I miałam po raz pierwszy w życiu okazję posłuchać spokojnie Czerwonego Tulipana. Bardzo mnie wzruszyła piosenka „Olsztyn kocham”. Zgadzam się z przesłaniem tego utworu. Powinniśmy kochać wszystkich ludzi.

Czerwony Tulipan obchodzi w tym roku trzydziestolecie i na forum przygotował koncert „30 na 30”, podczas którego wykonał m.in. przebój Czesława Niemena „Dziwny jest świat”, co spotkało się bardzo ciepłym przyjęciem.

Tegorocznym jubilatem jest również Wacław Kapusto, który obchodzi 90 urodziny. Nestor olsztyńskich fotografików zaprezentował na wystawie towarzyszącej forum kilkanaście wyjątkowych zdjęć. Były to m.in. portrety Zbigniewa Cybulskiego i Zbigniewa Herberta, Juliette Greco i Władysława Gomułki.

Wojewoda Marian Podziewski, organizator forum, w swym wystąpieniu podkreślał, że artyści „są solą tej ziemi” i niektórym z nich wręczył medale i odznaczenia. Srebrny Krzyż Zasługi za propagowanie regionalnej warmińskiej kultury otrzymał Edward Cyfus, pisarz i publicysta, autor gawęd w gwarze warmińskiej. Medalem Gloria Artis minister kultury odznaczyła Krzysztofa Stachowskiego, dyrektora CEiIK. Odznakę Zasłużony dla Kultury otrzymali Joanna Wańkowska-Sobiesiak, dziennikarka i pisarka, Andrzej Brzozowski, dziennikarz oraz poeta Robert Kowalski. Wojewoda przyznał też swoje nagrody — Pegaza. Otrzymali je m.in. abp Edmund Piszcz, dyrektor filharmonii Piotr Sułkowski oraz Czerwony Tulipan.

Tematem debaty VIII Forum były wybory i wartości. — Czy stajemy się społeczeństwem dwóch kultur? — to pytanie zadał sobie i publiczności Zdzisław Pietrasik, publicysta tygodnika „Polityka”.

Jego zdaniem w Polsce dochodzi do ostrego podziału nie tylko w sferze polityki, ale i kultury. Przykładem tej tendencji mogą być dwa festiwale filmowe w Gdyni. Pierwszy, który rozpocznie się 16 wrześnie to festiwal „mainstreamowy”. Na drugim, zaplanowanym na tydzień później będą prezentowane filmy twórców „niepokornych”. — Artyści też są wciągani w polityczne spory, które przenoszą się do ich zawodowych wyborów — mówił Pietrasik. — Powstają „lewicowe” i „prawicowe” filmy, są także „nasze” i „wasze” listy bestsellerów. Są już „narodowe” księgarnie, w których sprzedaje się swoich patriotycznych autorów. Próbuje się lustracji nie tylko współczesnych pisarzy, ale także klasyków. Ostatnio jeden z prawicowych autorów krytycznie wyraził się o „Lalce”, zarzucając Bolesławowi Prusowi m.in. antykatolickie fobie. Ale jak mówi pisarz Stefan Chwin, dopóki nie dochodzi do rękoczynów, nie jest najgorzej.

Dobra wiadomość jest taka, że na festiwalu w Gdyni odbędzie się premiera filmu „Excentrycy” Janusza Majewskiego. Autorem scenariusza na podstawie własnej powieści jest olsztynianin Włodzimierz Kowalewski. Obaj twórcy spotkali się 8 lat emu na pierwszym Forum Kultury.

Ewa Mazgal

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kebiz #1808433 | 88.156.*.* 4 wrz 2015 11:35

    Nagroda dla biskupa - szczyt godnego politowania serwilizmu !

    ! - + odpowiedz na ten komentarz