Szlak Kopernikański przyciągnie turystów?

2015-05-19 09:16:15 (ost. akt: 2015-05-19 09:42:48)
Szlak Kopernikański przyciągnie turystów?

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kopernik był Holendrem albo Niemcem, mieszkał we Włoszech, a dzieło swojego życia napisał w Prowansji — wynika z badań przeprowadzonych za granicą na zlecenie Fundacji Nicolaus Copernicus z Truszczyn.

W Olsztynie odbyła się konferencja po hasłem Szlak Kopernikański. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów, organizacji zainteresowane wykorzystaniem postaci astronoma do popularyzacji regionu i zbudowanie tzw. produktu turystycznego.

Wcześniej uczestniczyli w warsztatach, podczas których powstawały różne pomysły zagospodarowania szlaku i stworzenia tam atrakcji, przyciągających turystów. Na razie 180-kilometrowy szlak został oznakowany tablicami drogowymi w kolorze granatowym, o czym poinformowała Anna Jaroszuk z Urzędu Marszałkowskiego.

— Została też przygotowana aplikacja mobilna, która będzie dostępna jeszcze w tym miesiącu — dodała. — W czerwcu odbędzie się w Olsztynie turniej miast kopernikowskich. Są u nas autentyczne miejsca, gdzie Kopernik przebywał. Szlak Kopernikański może wygrać Złoty Certyfikat.

Jest to najwyższa, przyznawana raz w roku przez Polską Organizację Turystyczną nagroda za produkt turystyczny. Jej laureatem jest m.in. Szlak Zabytków Techniki na Śląsku. W naszym regionie nikt jeszcze certyfikatu nie zdobył. — Dlatego należy powołać kapitułę czy też radę programową, która określi ideę produktu i będzie czuwać nad jej realizacją — mówiła Justyna Szostek, dyrektor biura Regionalnej Organizacji Turystycznej. — W jej skład weszliby przedstawiciele samorządów, biur podróży, właściciele pensjonatów i restauracji.

Tymczasem szlak wymaga inwestycji w infrastrukturę i otwarcia na turystów. — Szlak pieszy jest zarośnięty, muzea są za krótko otwarte, brakuje taniej bazy noclegowej i nie zawsze klient jest traktowany z szacunkiem — wyliczała Małgorzata Płoska ze Stowarzyszenia Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur, które prowadziło warsztaty.

MZG

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kolo #1737730 | 77.242.*.* 19 maj 2015 23:16

  Przepraszam bardzo ale pierwszy wytłuszczony akapit to jakaś totalna bzdura w dodatku nie mająca żadnego związku z dalszą częścią tekstu. O co tu chodzi?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Copernicus #1737311 | 213.184.*.* 19 maj 2015 14:29

  Znakowanie szlaku przy braku produktu, jest jak sprzedawanie pustych opakowań z obietnicą, że w środku jest coś super. Urzędnicza gra pozorów, tworzenie przykrywki dla braku kompetencji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. derek #1737180 | 83.3.*.* 19 maj 2015 10:52

   Arbuz jest z Lubawy albo Nowego Miasta, a dzieło swojego życia realizuje w Olsztynie wku....c mieszkańców tego niegdyś pięknego miasta. Piękną fotkę sobie jak widać strzelił dla potomnych.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. hahahahahah #1737145 | 31.61.*.* 19 maj 2015 09:50

    No napewno przyciągnie! całe autokary już czekają na wjazd do Olsztyna,tylko którędy wjadą???? a jak będą poruszać się turyści po tych cudownie rozkopanych drogach?!?!?!?!? Olsztyn tak dostał w dupę przez te zryte tramwaje że szok!!!!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)