I Światowy Kongres Klastrów

2015-03-23 19:34:00 (ost. akt: 2015-03-24 08:23:56)
I Światowy Kongres Klastrów

Autor zdjęcia: Zofia Wojciechowska

„XXI wiek – stuleciem rozwoju gospodarki przez rozwój idei klasteringu”. To hasło przewodnie pierwszego światowego kongresu klastrów

W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Unia Europejska bardzo mocno wspiera rozwój klastrów, które ze względu na swoją naturę mają ważną rolę do odegrania w gospodarce. Zainteresowanie tematyką klastrów w Polsce w ostatnich latach sukcesywnie wzrasta, dzięki dostrzeżeniu możliwości osiągnięcia znaczących korzyści z uczestnictwa w tych strukturach. Klastry stają się coraz bardziej docenianym czynnikiem w kształtowaniu innowacyjności i konkurencyjności, stanowiąc motory rozwoju gospodarczego.

Cluster World Congress jest światowej rangi wydarzeniem, którego celem jest stworzenie platformy komunikacyjnej dla polskich i zagranicznych klastrów oraz internalizacja klastrów, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości łączenia ich potencjałów, w celu usprawnienia gospodarki lokalnej, krajowej i globalnej.

W I Światowym Kongresie Klastrów wezmą udział klastry ze wszystkich kontynentów, reprezentanci 83 ambasad, przedstawiciele Komisji Europejskiej, wysocy urzędnicy państwowi, przedstawiciele instytucji naukowych, przedsiębiorcy oraz wielu światowej sławy ekspertów z zakresu klasteringu.

W dniach 25-26 marca 2015 roku w Dąbrowie Górniczej odbędzie się I Światowy Kongres Klastrów – Cluster World Congress. Program Cluster World Congress obejmuje kilka sesji plenarnych, kilkadziesiąt równoległych paneli tematycznych, kilka warsztatów z zarządzania klastrami, spotkania B2B, wizyty studyjne i imprezy towarzyszące.

Agenda wydarzenia bogata jest w sesje tematyczne dedykowane poszczególnym sektorom gospodarki i życia publicznego. Główne tematy tegorocznego Światowego Kongresu Klastrów to: biznes i nauka jako siły napędowe gospodarki opartej na klastrach, rola władz i instytucji publicznych w tworzeniu i rozwoju klastrów, możliwości finansowania dla klastrów, stosunki polsko-węgierskie w rozwoju współpracy klastrowej, rola Inicjatywy klastrowej w rozwoju partnerstwa polsko-afrykańskiego, energetyka, górnictwo, innowacje w budownictwie, odnawialne źródła energii, lotnictwo, transport i logistyka, innowacje w medycynie, IT, cyberprzestępczość, motoryzacja, wkład klastrów w rozwój innowacyjności w Polsce, klastry a instytucje badawcze oraz instytucje otoczenia biznesu, benchmarking i certyfikacja organizacji klastrowych, efektywne klastry, oraz współpraca samorządów z biznesem w celu rozwoju inicjatyw klastrowych. Cluster World Congress będzie niósł ze sobą wielką promocję Polski. Prezentowana będzie także polska kultura.

Archipelagi Kultury Warmii i Mazur stając się klastrem mogą czerpać wzory z polskich inicjatyw klastrowych. Organizatorami I-go Światowego Kongresu Klastrów – Cluster World Congress są Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o., a także Komitet Rozwoju Zagłębia, Miasto Dąbrowa Górnicza i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.Strona internetowa wydarzenia: www.clusterworldcongress.com

-------------------------------------


Instytut Hortiterapii Zielony Promień jest członkiem Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Archipelagii

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB