Tartak gotowy! Wielkie otwarcie Muzeum Nowoczesności

2014-10-09 18:49:11 (ost. akt: 2014-10-09 19:00:30)
Muzeum Nowoczesności powstało w tartaku Raphaelsohnów

Muzeum Nowoczesności powstało w tartaku Raphaelsohnów

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Już 15 października (środa) zostanie otwarte dla zwiedzających Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności”, mieszczące się w zrewitalizowanym Tartaku Raphaelsohnów.

Tartak przylega do niedawno otwartego parku Centralnego i widoczny jest z daleka dzięki przywróconemu w trakcie rewitalizacji wysokiemu kominowi. Stanowi on jedyny zachowany relikt dawnej „dzielnicy przemysłowej” Olsztyna z czasów dynamicznego rozwoju miasta w drugiej połowie XIX i początku XX wieku.

„Muzeum Nowoczesności”, działające w strukturze Miejskiego Ośrodka Kultury, przygotowało bogatą wystawę, prezentującą kilkadziesiąt zagadnień związanych z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i regionu.

Zapraszamy na pasjonującą podróżą w czasie, podczas której, przemieszczając się po dawnych tartacznych halach, dowiemy się nie tylko, jak wykorzystywano liczne wynalazki i odkrycia, jak produkowano, podróżowano, komunikowano się i wznoszono domy w nieodległej, ale przecież już zapomnianej przeszłości — ale także dowiemy się, jak wyglądali dawni olsztynianie, jak mieszkali i jakim oddawali się rozrywkom.

W przeddzień udostępnienia Centrum do zwiedzania — 14 października o godz. 14.30 — odbędzie się uroczystość oficjalnej inauguracji. „Muzeum Nowoczesności” w Tartaku Raphaelsohnów czynne będzie w godz. 11-17. Wstęp wolny.

We wtorek w „Gazecie Olsztyńskiej” specjalny dodatek poświęcony Muzeum Nowoczesności.

Zobacz, jak przebiegały prace przy rewitalizacji tartaku!


Takie były plany — wizualizacja tartaku:


***

red.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wizualizacja - szacunek! #1504516 | 89.228.*.* 10 paź 2014 15:33

    Wizualizacja piękna. Szkoda tylko, że władze miasta muszą za wszelką cenę udowodnić, że Olsztyn musi być zaściankiem. Dlatego takie projekty tu nie wypalają. Gdyby autor pokazał taki projekt w Gdańsku, Warszawie czy Berlinie, pewnie byłby w całości zrealizowany. Dobrze, że chociaż budynek udało się zrewitalizować.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. olsztyniak79 #1504210 | 81.190.*.* 10 paź 2014 09:10

    Proponuję zorganizować w tym muzeum wystawę dawnych samochodów, sam mam jeden (co prawda zaledwie czterdziestoparoletni) , który chętnie udostępnię na parę tygodni/miesięcy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz