„Odzyskane” - wystawa Mariana Stępaka w Galerii BWA

2014-08-05 10:06:55 (ost. akt: 2014-08-05 10:28:52)
„Odzyskane” - wystawa Mariana Stępaka w Galerii BWA

Autor zdjęcia: Joanna Tekla Woźniak

31 lipca w olsztyńskim BWA odbył się wernisaż wystawy "Odzyskane", materiałów Mariana Stępaka. To pierwsza z wystaw składających się na obchody 30-lecia działalności tego autora. Wystawa potrwa do 31 sierpnia.

Marian Stępak wykorzystując w swoich działaniach przedmioty codzienne, tkaniny i odpadki tworzy instalacje i obiekty artystyczne. Rzeczy znalezione poddaje on plastycznym i znaczeniowym przekształceniom, nadając im nowe sensy, wpisując w nowe konteksty.

W olsztyńskim BWA prezentuje prace z ostatnich lat oraz kilka nowych realizacji, przygotowanych konkretnie na tę wystawę. Najnowsze są wydruki wielkoformatowe wykonane na podstawie fotografii z cmentarzy, do których artysta dokomponował stare, skorodowane, metalowe tabliczki z grobów z nazwiskami zmarłych osób, które znalazł na cmentarnych wysypiskach.

Podstawowymi problemami, które podejmie artysta są, jak sam mówi, czas i pamięć. Tytuł „Odzyskane" odnosić się ma do miejsca, jako terytorium, w którym odbywa się wystawa – województwa warmińsko-mazurskiego, a więc do „Ziem Odzyskanych".


Prof. Marian Stępak - Urodzony 1957 r. w Koronowie, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, studia odbył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, dyplom artystyczny zrealizował w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego w roku 1983. Od 1984 r. był asystentem w tejże pracowni. Od 1995 r. do teraz pracuje w Zakładzie Plastyki Intermedialnej, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Kwalifikacje I i II stopnia uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 1991 – 1996 pracował również w prywatnej Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu i w Liceum Rzemiosł Artystycznych działającej przy tej szkole, którego przez jeden rok był zastępcą dyrektora ds. dydaktycznych.

Joanna Tekla Woźniak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB