Mural "W kręgu miasta" już gotowy! Zobacz zdjęcia z tunelu

2014-06-13 12:04:50 (ost. akt: 2014-06-13 12:49:15)
Mural W kręgu miasta już gotowy! Zobacz zdjęcia z tunelu

Autor zdjęcia: Justyna Sołowiej

Dwie strony tunelu, dwa murale i dwa oblicza miasta. Artystka Justyna Sołowiej zakończyła pracę w tunelu niedaleko Dworca Zachodniego. — Okazało się, że moja akcja malowania muralu "W kręgu miasta" to performance. Ludzie mnie zagadywali, dopytywali o zainteresowania, o mój warsztat i kolejne pomysły. Powstał dialog, dzięki któremu wiem, że zadziało się coś ważnego dla olsztynian — mówi malarka.

Pierwszy mural Justyny Sołowiej, "Na jeziorach" powstał w 2013 roku na jednej ze ścian tunelu niedaleko Dworca Zachodniego w Olsztynie dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Olsztyna. — W tym roku uzyskałam dalsze wsparcie miasta, żeby dokończyć projekt — mówi artystka. — Na drugiej ścianie tunelu namalowałam kolaż "W kręgu miasta”, inspirowany moimi cyklami malarskimi: "Rytm miasta" i "Tętniące miasto nocą". Bo miasto nas wciąga, inspiruje, manipuluje i... denerwuje. Jednym dodaje energii, drugim ją odbiera. Działa na nas różnie, ale my codziennie wpisujemy się w jego krajobraz.

Pierwszym etapem prac było wykonanie konturów. Zaciekawieni przechodnie dopytywali artystkę, czy sama to namalowała i czy będą kolory. Efekt zapewne przerośnie ich oczekiwania. — Mural pokazuje rozrywkowe oblicze miasta. Jest to spacer przez olsztyńskie zabytki i miejsca spotkań ludzi w każdym wieku. To oblicze widziane moimi oczami, wyrażone w sposób komiksowy, kolory są żywe, jaskrawe — mówi Justyna Sołowiej. — Uważam, że Olsztyn może być modnym i ciekawym miastem, które przyciągnie młodych ludzi, jak magnes. Stolica regionu pobudza wyobraźnię! Wiele zależy od nas, od mieszkańców — to właśnie my, tworzymy jej klimat. Pamiętajmy o tym.

Justyna Sołowiej — malarka, ilustratorka, blogerka. Ostatnio zajęła się również street artem i tworzy w przestrzeni miejskiej Olsztyna. Urodzona w 1986 r w Morągu. Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie (2006) i Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie (2011). Pracę dyplomową z malarstwa pod tytułem „moda wśród nas” obroniła w 2011 roku i zaprezentowała na festiwalu Street of Design w Warszawie. Późniejsze prace artystki z cyklu „Rytm miasta” oraz „Tętniące miasto nocą” prezentowane były m.in. w kulturalnym programie telewizyjnym Poziom 2.0 oraz na różnych portalach internetowych. Obrazy wystawiane i prezentowane na Aukcjach Młodej Sztuki (Warszawa, Kraków, Sopot, Wrocław, Opole, Katowice). W 2012 roku otrzymała stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W 2013 i 2014 roku finansowego wsparcia udzielił artystce prezydent Olsztyna. Dzięki temu w tunelu w pobliżu Dworca Zachodniego (dzięki uprzejmości PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Zakład Linii Kolejowych w Olsztynie) powstaje mural „Na jeziorach”. Wystawę malarstwa Justyny Sołowiej – Collage „W kręgu miasta” (zestaw obrazów z cyklów „Na jeziorach”, Tętniące miasto nocą”) można oglądać w Galerii Ether w Warszawie do 6 czerwca. Jej prace znajdują się również w kolekcjach prywatnych.
Źródło: www.justynasolowiej.com oraz justynasolowiej.blogspot.com

maszKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KoMENDAnt #1416840 | 81.190.*.* 13 cze 2014 13:27

  Tak zaraz hołota zniszczy...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. . #1416838 | 178.36.*.* 13 cze 2014 13:26

  hmmm tak szczerze mówiąc jest to brzydkie strasznie, ale lepsze to niż ch*je czy inne ku*wy na ścianach :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gg #1416827 | 83.20.*.* 13 cze 2014 13:08

  Przepięknie, brawo. Cóż za zdolni LUDZIE, brak mi słów. CUDOWNIE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz