Wręczono nagrody w dziedzinie kultury

2014-06-10 21:57:19 (ost. akt: 2014-06-10 22:10:29)
Wręczono nagrody w dziedzinie kultury

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Na wręczenie Nagród Prezydenta w dziedzinie kultury przybył tłum. Uroczystość odbyła się w Tartaku Raphaelsohnów, siedzibie nowego Muzeum Nowoczesności, które zostanie otwarte we wrześniu. Po raz pierwszy zrewitalizowany budynek udostępniono publiczności.

Dziewięciu wyróżnionych doroczną Nagrodą Prezydenta w dziedzinie reprezentuje sztuki plastyczne, muzykę, teatr i taniec. Nagrodę specjalną otrzymał Ryszard Szmit, muzyk i realizator dźwięku.

Listę nagrodzonych otworzyła plastyczka Iwona Bolińska-Walendzik, wyróżniona za całokształt pracy twórczej. Za upowszechnianie kultury teatralnej została nagrodzona Elżbieta Lenkiewicz z Teatru im. S. Jaracza. Mieczysław Romańczuk, malarz i grafik, świętujący 80. urodziny, otrzymał nagrodę za całokształt pracy artystycznej. Za upowszechnianie kultury romskiej prezydent nagrodził Adama Fedorowicza, założyciela i lidera zespołu Hitano.

Aktor Marian Czarkowski został uhonorowany nagrodą za pracę artystyczną na rzecz kultury Olsztyna poprzez popularyzację postaci Mikołaja Kopernika. Czarkowski wciela się w astronoma od lat. Za szczególną promocję ochrony dziedzictwa otrzymał Wojciech Kujawski, wydawca książek o tematyce regionalnej. Adam Kurłowicz, grafik, ilustrator książek, autor filmów animowanych został nagrodzony za całokształt pracy twórczej.

Nagrodę za szczególna promocję kultury i działalność edukacyjną otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Warmia, obchodzący 60-lecie działalności. W tym roku obchodzi 20 urodziny zespół folkowy Shannon. Prezydent nagrodził zespół za całokształt twórczości. Ryszard Szmit został nagrodzony za mistrzostwo w realizacji nagrań czołowych polskich solistów i grup muzycznych.Tagi: kultura

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. inżynier #1415686 | 88.156.*.* 11 cze 2014 22:04

    Dlaczego nie nagrodzono najbardziej kur.. kurfturalnego dyrektora teatru w Polsce?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz