O tożsamości Warmiaków — premiera filmu „… bo jestem stąd”

2014-06-02 15:44:33 (ost. akt: 2014-06-02 15:54:14)
O tożsamości Warmiaków — premiera filmu „… bo jestem stąd”

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Kim byli dawni mieszkańcy Warmii? Jaką pamięć przechowują o swoich korzeniach? Film opowiadający o wszystkich, którzy nazywali lub nazywają Warmię domem, będzie miał swoją premierę we wtorek (3 czerwca) w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Zawiła historia tych ziem odzwierciedla się w bogactwie i różnorodności kulturowej oraz religijnej tej części Polski. W filmie Grzegorza Linkowskiego tropem historii kroczą Krzysztof Ziemiec, dziennikarz Telewizji Polskiej oraz Szymon Drej, historyk i dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Panowie śledzą losy dawnych i obecnych mieszkańców Warmii — polskojęzycznych, niemieckojęzycznych, napływowych z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, mieszkających teraz w Niemczech oraz tych, którzy tu pozostali — malując w ten sposób obraz niepowtarzalnego tygla kulturowego.

To kolejna inicjatywa dotycząca historii naszego regionu. 21 maja w Lidzbarku Warmińskim promowano książkę „Czas i ludzie” Ewy Huss-Nowosielskiej, opowiadającą o wojennych losach mieszkanek Warmii i Mazur.


Film „… bo jestem stąd”
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Linkowski
Współpraca realizacyjna i scenariuszowa: Michał Siegieda, Krzysztof Ziemiec
Zdjęcia: Wojciech Węgrzyn
Muzyka: Bartek Wejman
Montaż: Ryszard Wiencek
Producent wykonawczy: Aurum Film


Premierowy pokaz filmu „… bo jestem stąd”
środa (3 czerwca), godz. 19:00
Filharmonia Warmińsko-Mazurskia w Olsztynie, ul. Głowackiego 1

Oprawę muzyczną podczas pokazu premierowego zapewni OKTOICH — Chór Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego Na pokazie obecni będą twórcy filmu
Wstęp wolny

Film jesienią również w telewizji


Materiały organizatora

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Warmiak #1409637 | 79.191.*.* 3 cze 2014 22:37

    Książkę „Czas i ludzie” mam przed sobą i nie mówi ona nic o mieszkankach Warmii i Mazur, ale o mieszkankach Warmii, dokładnie Lidzbarka Warmińskiego a jeszcze dokładniej rodzinach członków stowarzyszenia mniejszości niemieckiej Warmia w Lidzbarku. Ciekaw jestem jaka jest wymowa tego filmu i chętnie go obejrzę. Znowu usłyszymy o "Ziemiach Odzyskanych", "zdradzieckim wzięciu" (O Warmio moja miła :-D itd.? Gomułka klaszcze uszami z radości słuchając takich narodowo-komunistycznych bajek.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz