Na "Jasia i Małgosię" zapraszali na ulicy dyrygenci i artyści

2014-05-25 08:00:01 (ost. akt: 2014-05-24 19:05:18)
Na Jasia i Małgosię zapraszali na ulicy dyrygenci i artyści

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

W wyjątkowym miejscu i oprawie pracownicy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie opowiedzieli o nowej operze wieńczącej artystyczny sezon. Na ulicy Jasia i Małgosi w sobotę (24 maja) zaprosili małych i dużych na baśń na estradzie i w kostiumach.

Tradycyjnie, na zakończenie sezonu, na estradzie filharmonii pojawia się opera. Pełne przedstawienie w kostiumach i z dekoracjami.

Dwa lata temu była to "Toska", przygotowana wspólnie ze śpiewakami z Hiszpanii. W roku ubiegłym – "Traviata" – w wykonaniu artystów z Kaliningradu. A w tym roku – "Jaś i Małgosia" Engelberta Humperdincka (1854-1921), tym razem w autorskiej realizacji Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej z udziałem kilkorga młodych utalentowanych śpiewaków polskich.

"Jaś i Małgosia" jest baśnią operową dla dzieci i dorosłych w każdym wieku, najsłynniejszym dziełem niemieckiego profesora, który w młodości, na początku lat 80. XIX wieku, był asystentem Ryszarda Wagnera przy ostatecznej redakcji jego misterium scenicznego "Parsifal".

Później Humperdinck pracował m.in. jako prywatny muzyk u bajecznie bogatego magnata stalowego Alfreda Kruppa, wykładał w Barcelonie i w Kolonii, by ostatecznie w roku 1900 objąć profesurę w mistrzowskiej klasie kompozycji Akademii Sztuk w Berlinie, gdzie jego uczniem był m.in. późniejszy współpracownik Bertolta Brechta – Kurt Weill, autor wciąż świeżej muzyki do "Opery za trzy grosze" oraz "Wielkości i upadku miasta Mahagonny".

Materiały organizatora

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. G. #1408050 | 95.160.*.* 1 cze 2014 15:16

    Czysty bandytyzm w filharmonii. Rodzinne wyjście z dziećmi 2 + 2 to 280 zł! W d..pce wam się poprzewracało. Grajcie dla siebie samych.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz