Koncert Symfoniczny w Filharmonii - życiorysy

2013-04-22 16:25:04 (ost. akt: 2013-04-22 16:26:26)

Łukasz Sidoruk - dyrygent

Urodzony w 1987 roku w Lublinie. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie skrzypiec Magdaleny Piętki. Kończąc szkołę uzyskał wyróżnienie w zakresie przedmiotów teoretycznych. Jest laureatem I nagród w wielu regionalnych konkursach z kształcenia słuchu.

Studia dyrygenckie rozpoczął w 2008 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Tomasza Bugaja (studia licencjackie) i Szymona Kawalli (studia magisterskie).

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych między innymi przez Colina Mettersa (Royal Academy of Music w Londynie), Tadeusza Strugałę (Akademia Muzyczna w Krakowie), Franka Cramera (Kunst Universitat Graz), Pawła Kotlę (London Symphony Orchestra).

W ramach praktyk studenckich współpracował m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, prowadząc próby w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Od 2011 roku jest dyrygentem orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu, z którą koncertował w Niemczech (Schwabisch Hall) i we Francji (Blois) w ramach wymiany uczniowskiej z miastami partnerskimi Zamościa. Orkiestra pod jego batutą wykonywała między innymi: VIII Symfonię h- -moll „Niedokończoną” Schuberta, I i II suitę „Arlezjanka” Bizeta, Małą suitę Lutosławskiego, I koncert fortepianowy g-moll Mendelssohna, oraz Marsz węgierski z opery Potępienie Fausta Berlioza. W przygotowaniu jest uroczysty koncert z okazji nadania imienia szkolnej auli, na którym połączonymi siłami szkolnej orkiestry, chóru i solistów zostanie wykonana pod jego dyrekcją „Msza koronacyjna” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Podczas studiów brał udział w projekcie operowym studentów UMFC prowadząc próby i dyrygując jednym z przedstawień opery Siostra Angelica Pucciniego.

Jako dyrygent specjalizuje się przede wszystkim w muzyce romantycznej i neoromantycznej, ze szczególnym uwzględnieniem poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza


Wojciech Pyrć - fortepian

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Społecznej Szkole Muzycznej I st. w Tymbarku. W latach 2003-2008 uczył się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu Teresy Manasterskiej. Od 2008 roku jest studentem na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Bronisławy Kawalli.

Jest laureatem licznych konkursów: V nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2011), I nagrody III Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2003), II nagrody na Ogólnopolskim Przesłuchaniu Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych Pierwszego Stopnia w Bydgoszczy, IV nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Fortepianu II st. w Krakowie (2004). Koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Dworku Chopina w Żelazowej Woli, w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w Dworku Chopina w Dusznikach -Zdroju, w ramach 65. i 67. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.

Swoje umiejętności doskonalił również na kursach muzycznych, gdzie pracował z takimi artystami jak: Joaquin Achucarro, Dmitrij Alexeev, Edward Auer, Andrzej Jasiński, Choong- -Mo Kang, Stefan Kutrzeba, Mariusz Sielski, Michał Szczepański, Piotr Paleczny, Jerome Rose, Dang Thai Son, Tamas Ungar.

Tagi:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB