Echa przeszłości, głos teraźniejszości – podsumowanie projektu ECHOES

2019-11-14 14:38:32 (ost. akt: 2019-11-14 15:40:02)
Uczestnicy projektu ECHOES

Uczestnicy projektu ECHOES

Autor zdjęcia: archiwum WAMA Film Festival

Podczas 6. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie odbyły się międzynarodowe warsztaty filmowo-fotograficzne w ramach projektu ECHOES – Exploring the Cultural Heritage Origins of the European Societies.

Od 7 do 13 października 2019 roku w Olsztynie, podczas 6. edycji WAMA Film Festival młodzież z Białorusi, Litwy, Polski i Ukrainy zrealizowała w przestrzeniach Olsztyna filmy i zdjęcia, które nawiązują do tematyki wielokulturowości oraz przedstawiają to, co łączy ludzi ponadkulturowo.

Województwo warmińsko-mazurskie to tereny o bogatej historii, miejsce mieszania się wielu kultur, które odcisnęły swoje piętno zarówno na materialnych, jak i niematerialnych elementach współczesności. Dlatego też stolica województwa stała się naturalnym miejscem realizacji zdjęć i filmów dla młodzieży pochodzącej z krajów, których losy splatają się wokół skomplikowanej historii Warmii i Mazur. Walory architektoniczne i przyrodnicze Olsztyna pozwoliły na odnalezienie interesujących lokacji filmowych, stanowiących idealne tło powstających etiud.

Hasłem 6. WAMA Film Festival, była „Teraźniejszość”. Dlatego też pomysły filmowe, które narodziły się w regionie warmińskim dotyczyły problemów współczesności, w których słychać echa wielokulturowej przeszłości. Spotkania uczestników służyły nie tylko pogłębianiu wiedzy specjalistycznej – filmowej i fotograficznej – ale również integracji, wzajemnemu poznawaniu się i prezentacji kultur. Zaowocowało to filmami poruszającymi uniwersalne zagadnienia, które dotyczą każdego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia i miejsca zamieszkania.

Efektem pracy uczestników są trzy etiudy:

“7 FRAMES OF THE PRESENT”
Film stanowi zbiór ekspresyjnych ujęć – oryginalnych i zaskakujących komentarzy trendów współczesnego życia w globalnym świecie. Siedem różnych wątków splata się w cykl, który opowiada o kondycji współczesnego człowieka.
Film można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/gAnzFZzSbEg

„PRESENT PERFECT”
W dzisiejszych czasach często zdarza się, że gniew i frustracja, potęgowane przez zmanipulowane bądź fałszywe informacje, stają się napędem ruchów społecznych. Film pokazuje, że negatywne emocje nie mogą definiować naszej rzeczywistości, bo ich hegemonia prowadzi do rasizmu, dyskryminacji, seksizmu, samotności, krytyki, niepokoju, szalonej pogoni za pieniądzem. Lekarstwem na te zjawiska jest wspólnota, wymiana myśli i poglądów, która pozwala otworzyć się na inne punkty widzenia i zrewidować swój obraz rzeczywistości.
Film można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/m9Oht6a5osslist=PLUnfPDspZ5Zz8aE3gqazPUgMSOjv-th2z

„TRAVEL”
Czym jest podróż? Czy aby podróżować, trzeba przemierzać kilometry, odwiedzać inne kraje i kontynenty? Czy przemieszczanie się wystarcza, by móc się nazywać podróżnikiem? Podróż jest nieustannym pędem, robieniem czegoś po raz pierwszy, a może odkrywaniem czegoś na nowo? Liryczny film skłania nas do podobnych refleksji, na które odpowiedź każdy musi znaleźć sam w sobie.
Film można obejrzeć tutaj:
https://youtu.be/O72C-MJfOyo?list=PLUnfPDspZ5Zz8aE3gqazPUgMSOjv-th2z

Cykl fotograficzny
Młodzież warsztatowa swoje refleksje odzwierciedliła również w cyklu eksperymentalnych fotografii zlokalizowanych w przestrzeni Olsztyna. Ulice miasta stały się idealnym tłem zdjęć ukazujących dwoistość natury ludzkiej – nie tylko ze względu na walory estetyczne Olsztyna, ale także jego skomplikowaną historię mieszania się kultur. Jedna część zdjęć ukazuje negatywne aspekty człowieczeństwa i współczesnej cywilizacji jako demony pojawiające się w otaczającej nas rzeczywistości. Druga część jest pełna słońca, uśmiechu i pozytywnych emocji, które pokazują, że dyskryminację i izolację można zastąpić ciepłem, życzliwością i radością.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce: www.fndk.pl.

***
Projekt „ECHOES – Exploring the Cultural Heritage Origins of the European Societies” jest współfinansowany ze środków Programu Unii Europejskiej Erasmus+. W Olsztynie zadanie było współfinansowane ze środków Gminy Miasto Olsztyn.

Organizator:
Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce

Partnerzy:
Social Film Studio (Białoruś)
Cinemahall (Ukraina)
Tavo Europa (Litwa)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB