Teatr Jaracza: nowy rozdział

2019-02-07 12:00:00 (ost. akt: 2019-02-07 19:02:54)
Lot nad kukułczym gniazdem. Joanna Fertacz jako siostra Ratched

Lot nad kukułczym gniazdem. Joanna Fertacz jako siostra Ratched

Autor zdjęcia: Teatr Jaracza

W dziejach Teatru Jaracza zaczął się kolejny rozdział. Dyrektor Zbigniew Brzoza zapowiedział plany repertuarowe, festiwalowe i edukacyjne. Co zobaczymy? M.in. „Panny z Wilka” i „Moralność pani Dulskiej”. A zaczniemy od Moniuszki.

Już 8 marca na dużej scenie usłyszymy w spektaklu „Ja ciebie kocham...” pieśni ze „Śpiewnika domowego” Stanisława Moniuszki. Nieprzypadkowo, bo rok 2019 Sejm ogłosił rokiem kompozytora.

Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku w Ubielu na dzisiejszej Białorusi. Był nie tylko kompozytorem, ale też dyrygentem, pedagogiem, organistą. Skomponował ponad 200 pieśni. Jest autorem operetek, baletów i oper, w tym „Halki” i „Strasznego dworu”.

— Śpiewnik mój zawierać będzie zbiór śpiewów na jeden głos z towarzyszeniem fortepianu — wyjaśniał swój zamysł dotyczący „Śpiewnika domowego” sam Moniuszko. — Wiersze starałem się wybierać z najlepszych naszych poetów. Nawet słabsza muzyka, która się mniej szczęśliwie uda, przy poezji celującej zyszcze dla siebie pobłażanie; a to co jest narodowe, krajowe, miejscowe, co jest echem dziecinnych naszych przypomnień, nigdy mieszkańcom ziemi, na której się urodzili i wzrośli, podobać się nie przestanie.

Wśród skomponowanych pieśni są m.in. utwory do słów „Znasz-li ten kraj”, „Do Niemna”, „Rozmowa”, „Trzech budrysów” i „Czaty” Adama Mickiewicza. Określenie „domowy” miało zmylić carską cenzurę. Moniuszko i jego słuchacze wiedzieli, że chodzi o śpiewnik narodowy.

Olsztyński spektakl wyreżyseruje Barbara Dziekan, aktorka, wokalistka i pedagog w łódzkiej filmówce. Agnieszka Osiecka napisała dla Dziekan 24 piosenki, które złożyły się na recital „Ulica japońskiej wiśni”.

W Teatrze Jaracza premierę „Ja ciebie kocham...” poprzedzą spotkania z publicznością, na których będzie można spróbować zaśpiewać Moniuszkę w technice karaoke.

Z kolei 23 marca na scenie kameralnej odbędzie się premiera „Czuwania” Morrisa Panycha w reżyserii Justyny Celedy. Panych to kanadyjski dramatopisarz starszego pokolenia, także reżyser i producent teatralno-operowy. Celeda zajmuje się nie tylko reżyserią. To także autorka scenariuszy. Wyreżyseruje również „Więzi rodzinne” Amerykanina Daniela Gordona.

Z kolei w sierpniu Teatr Jaracza zaprasza na premierę „Panien z Wilka”. Spektakl według znakomitego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza wyreżyseruje Krzysztof Rekowski. Przedstawienie zrealizował kilka lat temu w Teatrze Polskim w Poznaniu i otrzymał za nią nagrodę na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.

Z kolei Wojciech Malajkat przygotuje „Moralność pani Dulskiej”. Premierę zaplanowano na 31 grudnia, ostatni dzień roku poprzedzającego rok teatralnego jubileuszu. W 2020 roku Teatr Jaracza będzie świętował 75-lecie polskiej sceny. Pierwszym spektaklem zrealizowanym w Olsztynie po zakończeniu II wojny światowej była właśnie „Moralność pani Dulskiej”.

Z kolei dzieci obejrzą „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” Bolesława Leśmiana w inscenizacji Jarosława Kiliana, wybitnego reżysera, profesora Akademii Teatralnej i tłumacza. Sam tekst to niezwykła Leśmianowska fantasmagoria pełna duchów, zjaw, strachów i cieni.

Z Jaracza nie znikną teatralne festiwale. Na kwiecień zaplanowano Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Jak powiedział dyrektor Zbigniew Brzoza, bywalcy teatru obejrzą 10 przedstawień. Będą poruszały poważne tematy, ale będą też spektakle adresowane do szerokiej publiczności.

Na początku października Teatr Jaracza zaprosi widzów na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy — Opowiadamy Warmię. Kulminacją festiwalu będzie spektakl „Bracia i siostry” według tekstu Wojciecha Tochmana w adaptacji i reżyserii Zbigniewa Brzozy. Gościem Demoludów będzie reżyserka, scenarzystka i dokumentalistka Maria Zmarz-Koczanowicz, autorka wielu filmów, opowiadających o ważnych postaciach i wydarzeniach polskiej historii współczesnej.
Nowym działaniem w Teatrze Jaracza będzie Studium Reportażu, czyli cykl warsztatów pod kierunkiem Włodzimierza Nowaka, dziennikarza i publicysty, naczelnego magazynu „Duży Format”.

W repertuarze znajdą się trzy przedstawienia dyplomowe studentów Studia Aktorskiego działającego przy teatrze. Wśród nich będzie m.in. „Ulga” Natalii Fiedorczuk w reżyserii Darii Kasperek, zaplanowana na 30 marca oraz „Z Różewicza dyplom” w reżyserii Brzozy. Premiera 1 czerwca. Są duże szanse, że olsztyńskie studium zostanie przekształcone w filię warszawskiej Akademii Teatralnej.

Ewa Mazgal
Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dawna amatorka teatru #2680540 | 109.241.*.* 12 lut 2019 22:26

  Obiecałam sobie, że nigdy więcej nie zajrzę do olsztyńskiego teatru, bo bluzgi i brzydotę słyszę i widzę na co dzień. Teatr powinien być tzw. kulturą wyższą, a tu spadały na mnie przekleństwa ze sceny! Poziom równy rynsztokowi. Może odwołam moje słowa, jeśli poziom się podniesie. Elita ma kształtować kulturalne zachowania, nie naśladować patologii. Pasterz też prowadzi stado, a nie idzie za baranami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. przyjaciel teatru #2680268 | 68.199.*.* 12 lut 2019 14:51

  moim marzeniem jest, zeby udalo sie przywroco spokoj i harmonie w zespole.Niestety byly dyrektor sklocil zespol, terrorem i zastraszaniem doprowadzil do sytuacji, ze pracownicy teatru bali sie glosno wypowiadac , opiniowac, w obawie ptrzed zwolnieniem. Rozmowy sezonowe traktowal jak folwark! Psychicznie pozbawial ludzi godnosci razem ze swoja przydupnica pania Beata. Niech sie zabieraja z naszego dobrego, spokojnego i przyjazdnego miasta! I wracaja do tej Wawki ( choc tam tez nikt ich nie chce!).Powodzenia Zycze calemu zespolowi I nowemu dyrektorowi!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Będę częściej chodzić do teatru , jeśli rzecz #2680259 | 83.6.*.* 12 lut 2019 14:37

  Na takie sztuki, które zapowiada nowy dyrektor będę - chodzić

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Uno due #2679006 | 88.156.*.* 10 lut 2019 10:20

  Ten repertuar... Dyrektor chyba zapomniał ,że Olsztyn to nie Łódź ani Warszawa, ale życzę powodzenia. Warto tez pamiętać o pracownikach i ich wynagrodzeniach, tymbardziej ze pracy będą mieli sporo, oraz, że teatr to nie tylko zespół aktorski, o którym tak dużo mówi dyrektor, ale tez pracownicy techniczni i a administracja.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ania #2678932 | 31.0.*.* 10 lut 2019 08:29

  Chciałabym,aby dyrektor przyczynił się do przywrócenia dawnej rangi i jakości artystycznej spektakli na OST.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Jarek #2677572 | 5.173.*.* 7 lut 2019 19:49

  No to czad będzie się działo... widzę .Tzw dobra zmiana, ciekawe czemu nie napisali, że Dyrektor nie planuje podwyżek dla swoich pracowników i w dodatku chce im zabrac wakacje i grać w lipcu i sierpniu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)