Dobre wieści z festiwalu Sundance: Krystyna Janda najlepszą aktorką [VIDEO]

2019-02-03 13:08:24 (ost. akt: 2019-02-03 13:16:52)
Dobre wieści z festiwalu Sundance: Krystyna Janda najlepszą aktorką [VIDEO]

Autor zdjęcia: Mat. prasowe/ Michał Dymek/ NEXT FILM

Krystyna Janda otrzymała Specjalną Nagrodę Jury festiwalu Sundance za rolę w filmie Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia” („Dolce Fine Giornata”).

Film poruszający m.in. temat imigrantów i podsycanych wśród Europejczyków lęków został świetnie przyjęty przez publiczność i krytyków.

„Subtelna narracja Borcucha i zniewalające aktorstwo Jandy tworzą wdzięczny film, który angażuje uwagę widza i jest bardzo poruszający” - pisze Allan Hunter z branżowego magazynu „The Screen Daily”.

O filmie Jacka Borcucha i jego światowej premierze w Sundance pisali również polscy krytycy: „Dzięki biografiom bohaterów i miejscu akcji Borcuch zyskał unikalną szansę połączenia wielu punktów widzenia. Powstał film o Europie i tej Polsce, która pozostaje otwarta. Jacek Borcuch (…) popychając bohaterów do kolejnych działań, zadaje coraz odważniejsze pytania o tożsamość dzisiejszej Europy: panicznie przywiązanej do myśli o własnej tolerancyjności, mocnej na poziomie słów, ale paraliżowanej przez lęk. – podkreśla Anna Tatarska.


„Słodki koniec dnia” to historia o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.

Autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch. Dla pierwszego z nich jest to piąty tytuł na podstawie autorskiego scenariusza (po m.in. „Wszystko, co kocham” i „Nieulotnych”). Dla Szczepana Twardocha, autora takich książek jak „Morfina” czy „Król” i laureata Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Nike i Paszportu „Polityki”, to debiut w roli scenarzysty. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek („Najpiękniejsze fajerwerki ever”), a za scenografię Elwira Pluta („Atak Paniki”, „Body/ciało”).


SŁODKI KONIEC DNIA
W rolach głównych: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci
Reżyseria: Jacek Borcuch
Zdjęcia: Michał Dymek
Scenariusz: Jacek Borcuch, Szczepan Twardoch
Produkcja: No Sugar Films
Koprodukcja: TANK, Motion Group, Aeroplan Studios
Partnerzy: DI Factory
Dystrybucja: NEXT FILM


Źródło: materiały prasowe

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Babcia #2679528 | 178.36.*.* 11 lut 2019 09:17

    Towarzystwo wzajemnej adoracji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz