Nabytki 2018 w Muzeum Warmii i Mazur

2019-01-28 10:33:16 (ost. akt: 2019-01-28 10:46:25)
Podczas prezetacji

Podczas prezetacji

Autor zdjęcia: Jolanta Weihs

W ubiegłym roku Muzeum otrzymało i zakupiło łącznie przeszło 800 obiektów. Ich prezentacja odbyła się na Zamku w niedzielę.

Piotr Żuchowski, dyrektor olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur, opowiedział gościom o wielkości i wartości zbiorów. 180 tysięcy zabytkowych przedmiotów zapisano w ponad 117,5 tysiąca pozycji ksiąg inwentarzowych.

Chętni mogli też zajrzeć do muzealnych magazynów. Szczególną uwagę przykuła reprodukcja obrazu batalistycznego Antona Hoffmanna „Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim”. Zakupiony w ubiegłym roku obraz będzie można oglądać w lidzbarskim zamku.

Opiekunowie zbiorów opowiadali też o najciekawszych eksponatach, które zaprezentowano na wystawie. Podczas niedzielnego pokazu można było obejrzeć m.in. monety Cesarstwa Rzymskiego, późnośredniowieczny kord z okolic Górowa Iławeckiego, naszyjniki obręczowe z okolic Reszla, dziewiętnastowieczne ikony, dawne przedmioty codziennego użytku — na przykład pudło na kapelusze, damskie pantofle, torebkę, a także „Ilustrowany Kurier Codzienny” z 1938 roku.
Spośród eksponatów poddanych konserwacji w ubiegłym roku zaprezentowano stary druk „Obrot całego roku kazaniami niedzielnymi ku wieczności skierowanymi” autorstwa Rajmunda Czaszyńskiego, wydany w Warszawie w 1745 roku, a także obraz Januarego Suchodolskiego „Zaślubiny Jadwigi z Władysławem Jagiełłą” z połowy XIX wieku.

Zbiory muzeum obejmują przedmioty pochodzące ze wszystkich epok. Zasadniczą częścią są pamiątki i dzieła sztuki związane z Warmią i Mazurami. Większa część eksponatów pochodzi z darowizn osób prywatnych i instytucji. Wystawę zatytułowaną „Nabytki 2018” będzie można zwiedzać do 3 lutego w cenie biletu wstępu do muzeum.

łcp


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB