Forum Przyszłości Kultury: Barykada z wyrwanych korzeni

2017-11-24 11:44:52 (ost. akt: 2017-11-24 11:47:47)
Forum Przyszłości Kultury: Barykada z wyrwanych korzeni

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Artyści chcą wpływać na rzeczywistość, jak Holender Jonas Staal, rocznik 1981, który bada relacje między sztuką a polityką.

Praca holenderskiego artysty „Uwspólnotowianie polskiej flagi” towarzyszyła Forum Przyszłości Kultury 2017, które obradowało w ubiegły weekend w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Instalacja Staala to sześć sztandarów z bielą i czerwienią. Artysta wyobraził sobie ewolucję flagi polskiej: od biało-czerwonej do przypominającego symbol Unii Europejskiej kręgu gwiazdek, ale biało-czerwonych. Sztandary Holendra stanęły na dużej scenie Teatru Powszechnego, na ich tle dyskutowali uczestnicy Forum, artyści i aktywiści społeczni.

Joanna Rajkowska umieściła przed gmachem Teatru Powszechnego coś w rodzaju ściany-barykady z korzeni drzew wyciętych w ostatnim roku w Polsce. Instalacja nosi tytuł „Ja do waszego nieba nie wejdę”. Przypomnę, że Joanna Rajkowska jest autorką sztucznej palmy, którą postawiła w 2002 roku w Alejach Jerozolimskich po podróży do Izraela. Rajkowska wystąpiła w debacie zatytułowanej: „Czy las może należeć do człowieka?” z przedstawicielami organizacji społecznych, takich jak Greenpeace czy Obóz dla Puszczy, których działacze występują przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.
Hasłem Forum Przyszłości Kultury była: Wolność, Równość, Wyobraźnia. Trudno żyć bez wyobraźni. Podobnie jak bez nadziei, która, jak podkreślono podczas obrad, jest naszym obowiązkiem etycznym.

Zapis spotkań jest dostępny w internecie na portalach Teatru Powszechnego i Forum Przyszłości Kultury.

Marek Barański

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB