"Skupienie. Ikony Krystyny Ciszkiewicz" w galerii Bakałarz

2017-04-20 13:40:45 (ost. akt: 2017-04-20 13:41:27)
Skupienie. Ikony Krystyny Ciszkiewicz w galerii Bakałarz

Autor zdjęcia: mat. organizatora

W sobotę 22 kwietnia w galerii Bakałarz (Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie, ul. Natalii Żarskiej 2) odbędzie się wernisaż wystawy „Skupienie. Ikony Krystyny Ciszkiewicz”. Zapraszamy o godz. 12.

Krystyna Ciszkiewicz urodziła się w Warszawie, od 1947 roku mieszka w Olsztynie. Ukończyła Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Równolegle z pracą zawodową (m.in. w biurze projektów, prowadziła też gospodarstwo ogrodnicze) poświęcała się życiowej pasji - sztukom plastycznym w rozmaitych odsłonach: tkactwu, dzianinie artystycznej, projektowaniu i wykonywaniu biżuterii artystycznej, batikowi, a przede wszystkim witrażom i malarstwu. Każdą z tych dziedzin poznawała samodzielnie. By udoskonalić warsztat, brała udział w zajęciach pod kierunkiem Jerzego Bieleckiego i Miry Smerek-Bieleckiej (malarstwo), Iwony Bolińskiej-Walendzik (batik), Marka Świąteckiego („Szkoła pejzażu”, pastele) oraz Izabeli Podlasieckiej (tkactwo).
Jest osobą nieprawdopodobnie pracowitą i aktywną. Osiem lat była ławnikiem w olsztyńskim sądzie, przez 10 lat prowadziła warsztaty witrażowe w CEiIK-u, a przez pół roku w Bartoszycach. Będąc członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur w Olsztynie, organizowała zbiorowe i autorskie wystawy. W roku 2002 wstąpiła do Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie.

Maluje techniką olejną, akrylową, akwarelową, pastelową i temperową. Inspiracją jej prac są dawni mistrzowie malarstwa i natura. Ulubione tematy to: martwa natura, scenki rodzajowe, portrety, pejzaże, zwierzęta, motywy sakralne i ikony.
Artystka miała już 29 wystaw indywidualnych w wielu olsztyńskich instytucjach, m.in. w Galerii Rynek, Instytucie Kultury Chrześcijańskiej, Restauracji Zamkowej, Miejskim Ośrodku Kultury, Banku Spółdzielczym, hotelu Novotel, Galerii SSK ,,Pojezierze" oraz w Galerii Baszta Bociania w Dobrym Mieście i Galerii Myśliwskiej w Warszawie. Brała udział w blisko 90 wystawach zbiorowych. Kilkanaście jej prac znajduje się w kościołach, m.in. witraż „Duch Święty” w kościele w Bezledach, wiele - w prywatnych kolekcjach w Polsce.

Pierwszą wystawę prezentowała w Bakałarzu, wspólnie z Urszulą Sokół. „Skupienie. Ikony Krystyny Ciszkiewicz” jest czwartą ekspozycją Artystki w tej galerii. Zaprezentowane na wystawie prace są wynikiem zainteresowań i poszukiwań artystki, kopiami odtworzonymi z całą rzetelnością warsztatu.
„Fascynująca w ikonach jest symbolika, schematy i różnorodność przedstawień przy zachowaniu formalizmu. Zachwycają mnie również pozorna prostota, czystość barw, zdobienia, wpływy kulturowe, a przede wszystkim kunszt, tajemniczość i ponadczasowość. Kontakt z ikoną to przeżycie bardzo osobiste. Dla mnie to doświadczenie wręcz mistyczne”. Krystyna Ciszkiewicz

mat. prasowe

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB