Aukcja na rzecz Domu Mendelsohna

2017-03-27 19:24:43 (ost. akt: 2017-03-29 08:58:58)
Aukcja na rzecz Domu Mendelsohna

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

"Więcej światła w Domu Mendelsohna", pod takim hasłem odbędzie się druga aukcja dzieł sztuki organizowana przez Fundację Borussia i Stowarzyszenie Wspólnoty Kulturowaj Borussia.

Dochód z niedzielnej aukcji (2 kwietnia, godz.16:00) w Domu Mendelsohna przeznaczony zostanie na odtworzenie oryginalnego oświetlenia wnętrz zabytkowego budynku.

- Celem tegorocznej aukcji jest zebranie środków niezbędnych do odtworzenia największej lampy, która oryginalnie podwieszona była pod wspaniałą, charakterystyczną kopułą, zwieńczającą salę główną budynku - opowiada Dominika Złakowska-Cieślak z Fundacji Borussia. - W inicjatywę ponownie włączyli się najlepsi artyści z Olsztyna, z kraju i zagranicy.

Poza licytacją dzieł podczas wydarzenia odbędzie się również minirecital gitarowy Krzysztofa Zawistowskiego.

: W Olsztynie, rodzinnym mieście światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna zachowała się jego pierwsza realizacja. Jest to zespół budynków Bet Tahara, znajdujący się przy cmentarzu żydowskim na ul. Zyndrama z Maszkowic 2. Dzięki przeprowadzonej rewitalizacji ten zrujnowany niegdyś budynek jest dziś pięknym i unikatowym obiektem wartym odwiedzenia i poznania. Mieści się w nim Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna, miejsce edukacji obywatelskiej i niezależnej kultury, w którym przez cały rok odbywają się wieczory literackie, koncerty, wykłady, warsztaty i seminaria edukacyjne, przybliżające dorobek architekta, wielokulturową historię Olsztyna i regionu, promujące dialog międzykulturowy.

W 2016 r. Fundacja Borussia zorganizowała pierwszą aukcję dzieł sztuki "Więcej światła w Domu Mendelsohna". Dzięki wspaniałomyślności artystów z Polski i zagranicy oraz hojności darczyńców udało się zrekonstruować pierwsze 4 lampy zaprojektowane oryginalnie przez Ericha Mendelsohna.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB