FEMIlooki: Mozaika kobiecych postaw artystycznych w Polsce

2017-03-22 12:41:37 (ost. akt: 2017-03-22 12:46:33)
FEMIlooki: Mozaika kobiecych postaw artystycznych w Polsce

Autor zdjęcia: mat. prasowe

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na spotkanie z cyklu FEMIlooki: Jak być artystką? Mozaika kobiecych postaw artystycznych w Polsce. Spotkanie odbędzie się 30 marca (czwartek), o godz. 17:30 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38. Wykład poprowadzi Karolina Rosiejka, historyczka sztuki.

Czy sztuka tworzona przez kobiety posiada szczególną specyfikę? Jest bardziej naznaczona emocjami i typowo kobiecymi doświadczeniami, takimi jak choćby macierzyństwo? Czy posługuje się zestawem formalnych cech, które rzadko wykorzystywane są przez mężczyzn? Czy w zupełnie odmienny sposób opowiada o rzeczywistości, która staje się jak gdyby przefiltrowaną przez kobiecą wrażliwość? 

Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania, kwestią otwartą pozostaje samo zapatrywanie kobiet na wymienione zjawiska. Czy istotnie artystki uważają, iż przez nie tworzona sztuka faktycznie ma swoją odrębną naturę, czy wręcz przeciwnie. Spotkanie zostanie poświęcone próbie spojrzenia na powyższy problem, jakim jest kobieca wizja sztuki i rola w niej malarek i rzeźbiarek. Śledząc wypowiedzi kobiet artystek, powstające przy okazji wyłącznie kobiecych wystaw, począwszy od końca XIX wieku przez dwudziestolecie międzywojenne, po czasy powojenne oraz współczesne, zwłaszcza w kontekście twórczości, eksponowanej obecnie w olsztyńskim BWA, Jadwigi Sawickiej i Ewy Białeckiej, pokazana zostanie różnorodność pomysłów, na to jak można być kobietą i artystką, która w różnych warunkach chce swoją płciową odrębność zaznaczać, rozmywać, przezwyciężać lub wykorzystywać. 

Karolina Rosiejka: 
Historyczka sztuki, związana z poznańskim Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się sztuką wczesnej nowoczesności, przedwojenną awangardą Stanów Zjednoczonych oraz wydobywaniem z niepamięci życiorysów utalentowanych artystek i ich zmiennych losów w świecie sztuki. Prowadziła badania naukowe analizujące koncepcję kobiecego geniuszu w modernistycznej krytyce artystycznej oraz uczestniczy w projekcie poświęconym historii wystaw sztuki kobiet w Polsce. 

FEMIlooki - to wystawy i wydarzenia okołowystawiennicze, odbywające się w marcu w BWA, poruszające się wokół tematów sztuki kobiecej oraz obecności kobiet w sztuce. Wydarzenie towarzyszy wystawom "Efekt aureoli / Halo effect" Beaty Ewy Białeckiej oraz "Pary i grupy wyrazów" Jadwigi Sawickiej.
Tagi: Olsztyn BWA

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB