Koncert symfoniczny – „Muzyka amerykańska”

2017-02-20 08:52:36 (ost. akt: 2017-02-20 08:54:05)
Koncert symfoniczny – „Muzyka amerykańska”

Autor zdjęcia: mat. promocyjne Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Koncert symfoniczny w dniu 24 lutego, o godz.19 będzie wspaniałą okazją do zapoznania się z twórczością współczesnych kompozytorów amerykańskich. Podczas piątkowego wieczoru zaprezentowane zostaną kompozycje instrumentalne oraz chóralne, które pozwolą filharmonicznej publiczności odczuć owego „ducha Ameryki” - jak mówi o koncercie, mający polskie korzenie amerykański dyrygent Richard Zielinski.

Artysta poprowadzi orkiestrę symfoniczną i Chór Cantores Varmienses działający przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (przygotowanie chóru Benedykt Błoński). Wśród zróżnicowanego repertuaru koncertu, w tym muzyki inspirowanej twórczością rdzennych Amerykanów usłyszymy prawykonanie europejskie utworu Forward Libby Larsen. Kompozytorka tak mówi o swojej muzyce:

Muzyka istnieje w nieskończoności dźwięku. Myślę, że prawdziwą substancją muzyki jest powietrze. Celem pracy kompozytora jest nadanie ładu oraz sensu dźwiękom istniejącym w przestrzeni, tak by uchwycić coś z istoty życia wyrażonego m.in. poprzez muzykę.

Inną, niezwykle ciekawą pozycją w programie koncertu będzie z pewnością utwór, w którym partię solową realizują kotły. Raise the Roof Michaela Daugherty’ego w sposób mistrzowski eksploruje możliwości brzmieniowe jakże wyjątkowego instrumentu. Na kotłach zagra drugi amerykański gość tego wieczoru - Lance Drege. W koncercie nie zabraknie też tradycyjnej, zajmującej ważne miejsce w kulturze amerykańskiej pieśni Shenandoah afirmującej piękno przyrody tego niezwykłego, pobudzającego wyobraźnię twórców kraju i kontynentu. W utworze Lowak Shoppala ( Fire&Light) – Hymn, jako solistów usłyszymy: Hannę Zajączkiewicz – sopran, Kubę Ptaka - baryton i Marka Pieniążka – bas.

Richard Zieliński jest amerykańskim dyrygentem polskiego pochodzenia, z którego to jest bardzo dumny. Jego pradziadkowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w końcu XIX wieku, aby osiedlić się w Milwaukee w stanie Wisconsin. Od dawna fascynował się Polską, jak i również muzyką naszego kraju. Jest autorem pracy doktorskiej na temat twórczości wokalno-instrumentalnej Karola Szymanowskiego, która zdobyła m.in. nagrodę nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Richard Zieliński kontynuował w Polsce w latach 1992-93 studia dyrygenckie oraz studia nad muzyką polską. Obecnie jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Filharmonii w Norman (USA). Te same funkcje pełni od dziewięciu lat na Festiwalu Muzyki Klasycznej w austriackim Eisenstadt. Dyrygował premierowymi przedstawieniami baletowymi do muzyki Josepha Haydna (oratorium Stworzenie świata i Pory roku), a także musicalami, takimi jak: Ragtime (2016), Cora Boy (2012) czy The Music of Andrew Lloyd Webber (2011).

Solista koncertu, Lance Drege jest wykładowcą perkusji na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Oklahomie. W latach 1989-1999 grając na kotłach, był pierwszym perkusistą Orkiestry Symfonicznej w Oklahoma City. W latach 2010-2012 jako perkusista Norman Philharmonic Orchestra zaangażowany był w Festiwal Muzyki Klasycznej w Eisenstadt w Austrii. Dwukrotnie pełnił funkcję Prezesa Oklahoma State Chapter w Percussive Arts Society.

Bilety na koncert w cenie 50 zł normalny i 40zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/


24 lutego o godz.19 sala koncertowa Filharmonii

Koncert symfoniczny

Wykonawcy:

Richard Zielinski (USA) – dyrygent
Lance Drege (USA) – kotły
Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
(przygotowanie chóru – Benedykt Błoński)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Morton Gould – American Salute
Libby Larsen – Forward (premiera europejska)
John Mackey – Redline Tango
Jerod Impichchaachaaha’ Tate – Hymn (Native American – Chickasaw Tribe)
Michael Daugherty – Raise the Roof
Melodia tradycyjna – Shenandoah (aranż. James Erb/Mervin Tay)
Julia Ward Howe – Battle Hymn of the Republic (aranż. Roy Ringwald)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB