Koncert w 140 rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego

2017-01-30 13:51:37 (ost. akt: 2017-01-30 13:54:57)
Koncert w 140 rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w dniu 5 lutego (niedziela) 2017 r. o godz.18.00 na Koncert w 140 rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego.

Wykonawcami uroczystego koncerty będą: Chór „Cantores Varmienses” działający przy Filharmonii, Szymon Rona – tenor, Agnieszka Panasiuk - fortepian oraz Irena Telesz – recytacje. Całość zza pulpitu dyrygenckiego muzycznie i słownie poprowadzi Benedykt Błoński. Artyści zaprezentują Kantatę op. 48 TESTAMENT BOLESŁAWA CHROBREGO Feliksa Nowowiejskiego. W koncercie w wykonaniu Chóru pod dyrekcją Benedykta Błońskiego usłyszymy także utwory a’ cappella autorstwa Nowowiejskiego.

Po zakończeniu I Wojny Światowej, którą Feliks Nowowiejski spędził w Berlinie kompozytor powraca do Polski i osiedla się w Poznaniu, postanawiając związać swoją karierę artystyczną właśnie z tym miastem. Jak wielu Polaków, którzy wyczekiwali upragnionej wolności dla swojej ojczyzny kompozytor aktywnie włącza się w nurt odbudowy życia muzycznego we wskrzeszonej Ojczyźnie. Pełna patriotycznego entuzjazmu atmosfera Poznania sprzyja rozwojowi jego talentów muzycznych i organizacyjnych. Nowowiejski natychmiast po powrocie z Berlina angażuje się w życie muzyczne miasta, organizując koncerty chóralne, symfoniczne, organowe, prowadzi także działalność dydaktyczną. To właśnie w tym okresie (rok 1919) tworzy swoje nasycone patriotyzmem patriotycznym kompozycje i opracowania polskich pieśni ludowych (w tym również „25 polskich pieśni ludowych z Warmii”). Spod jego ręki wychodzi w tym czasie opera Legenda Bałtyku a spośród kompozycji chóralnych powstają Missa pro Pace, Missa Stella Maris oraz kantaty: Testament Bolesława Chrobrego i Kantata o bohaterze.


Serdecznie zapraszamy na spotkanie z muzyką Feliksa Nowowiejskiego w 140 rocznicę Jego urodzin.

Bilety w cenie 40zł, normalny, 30zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii od pon.-pt. w godz.10-18 oraz na dwie godziny przed koncertem. Poprzez stronę www. bilety pod adresem: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB