Dekoracje z olsztyńskich budynków teraz znajdziesz na... zakładkach

2017-01-19 11:17:34 (ost. akt: 2017-01-19 13:04:33)

Sgraffito to specjalna technika dekorowania budynków, którą można zobaczyć m. in. na olsztyńskiej starówce. Teraz każdy może mieć sgraffita za starówki na wyłączność. Właśnie trafiły na zakładki do książek.

Dekoracje z olsztyńskich budynków teraz znajdziesz na... zakładkach

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

To już kolejna edycja nietypowych zakładek do książek. Wcześniej na zakładki trafiły wybitne postacie związane z Warmią i Mazurami w tym m. in. Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki czy Feliks Nowowiejski. Teraz pojawiły się na nich sgraffita z budynków olsztyńskiej starówki.

Tym samym Urząd Miasta, a konkretnie Wydział Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna chce zwrócić uwagę mieszkańców na wyjątkowość staromiejskich zabytków.

Sgraffito to w końcu technika dekoracyjna malarstwa ściennego, która wymaga mnóstwa pracy i precyzji. Polega na pokryciu muru kilkoma warstwami barwnego tynku i częściowym zeskrobywaniu, a następnie wycinaniu wilgotnych warstw górnych za pomocą ostrych narzędzi. W ten sposób w wydrapanych partiach odsłania się kolor warstwy dolnej i powstaje dwu- lub kilkubarwna kompozycja.

Projekt wystroju olsztyńskiej starówki powstał w 1963 roku. Opracował go zespół artystów plastyków, skupionych wokół Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Sztuk Plastycznych .Znaleźli się w nim Hieronim Skurpski, Bolesław Wolski, Henryk Oszczakiewicz, Jan Ilkiewicz, Czesław Machnicki, Julian Dadlez oraz Maria i Ryszard Wachowscy.

Komplet dziewięciu zakładek do książek z dekoracjami sgraffitowymi, wraz z opisem i mapą (na której będą wskazane lokalizacje) będzie można zdobyć m.in. w miejskich bibliotekach oraz w Informacji Turystycznej.

Zakładki zapowiadają kolejny tom Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego, który zostanie wydany w tym roku. W całości będzie poświęcony zagadnieniom powojennej odbudowy olsztyńskiego Starego Miasta oraz dekoracjom architektonicznym z 60. i 70. lat XX wieku.

Źródło: Urząd Miasta

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. z prowincji #2163758 | 79.189.*.* 20 sty 2017 09:40

    Tak, niektóre dekoracje pozostaną tylko na papierze. Właśnie w majestacie prawa zaklajstrowano sgraffita na budynku Urzędu Wojewódzkiego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz