„Karnawał w muzyce” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2017-01-16 11:22:19 (ost. akt: 2017-01-16 11:23:54)
„Karnawał w muzyce” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: mat. promocyjne Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

„Karnawał w muzyce” to tytuł koncertu symfonicznego w dniu 20 stycznia 2017 roku, o godz.19.00 w wykonaniu amerykańskiej oboistki Sherry Sylar oraz pianistek: Marii Murawskiej i Wiesławy Ronowskiej. Artystkom towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

W wywiadzie na pytanie Filharmonii W-M ˗˗ Jaki program zagra pani w Olsztynie, może przygotowała Pani coś specjalnego? Sherry Sylar powiedziała: Koncert na obój Pablo Furmana, który będzie miał tutaj swoją europejską premierę. To wspaniała kompozycja na obój, z silnymi wpływami latynoskiej rytmiki i tonalności, to z pewnością także prawdziwy sprawdzian możliwości solisty!

Nim usłyszymy dedykowany Sherry Sylar trzyczęściowy koncert Argentyńczyka Pablo Furmana orkiestra zaprezentuje uwerturę koncertową „Karnawał” op. 92 Antonína Dvořáka. Ubrana w swobodną formę sonatową kompozycja zachwyca przepychem melodyki i instrumentacji. Pianistki Maria Murawska i Wiesława Ronowska wraz z filharmonikami warmińsko-mazurskimi pod batutą Piotra Sułkowskiego zaprezentują „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa utwór określony przez kompozytora jako fantazja zoologiczna. To żartobliwa kompozycja, która wg. intencji autora nigdy nie miała być zaprezentowana szerszej publiczności, czego kompozytor pilnował niemal do śmierci. Odpoczywający po trudach dwuletniej (1885-1886) trasy koncertowej po Niemczech Saint-Saëns, chcąc rozbawić towarzyszących mu podczas urlopu przyjaciół niejako „od ręki” napisał cykl 14 miniatur wykonywanych przez różne instrumenty. Wykonane podczas ostatkowego przyjęcia „dzieło” przyprawiło niewielkie, acz wyrafinowane grono słuchaczy o salwy śmiechu. Nawiązując do tradycji karnawałowych parad, autor przedstawił w swoich miniaturach osobliwe portrety zwierząt, które w sposób komiczny „prezentują się widzom”, pokazując swoje atrybuty. Wbrew intencjom kompozytora, dzieło to stało się jednym z jego najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji.

Tak, więc w koncercie pt. „Karnawał w muzyce” zostanie zaprezentowane zestawienie francuskiej lekkości Camille’a Saint-Saënsa z mistrzostwem Antonína Dvořáka, które dopełni polskie prawykonanie koncertu obojowego Pablo E. Furmana, współczesnego kompozytora argentyńskiego, wykładowcy Uniwersytetu Stanowego w San Jose w USA.

20 stycznia 2017, piątek, godz. 19.00 sala koncertowa Filharmonii
Piotr Sułkowski – dyrygent
Sherry Sylar (USA) – obój
Maria Murawska – fortepian
Wiesława Ronowska – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej


Program:

Antonín Dvořák – Uwertura koncertowa Karnawał op. 92.
Pablo E. Furman – Koncert na obój i orkiestrę kameralną – prawykonanie polskie
I. Suspiros y tambores (Westchnienia i bębny)
II. Aire de milonga – Breathless (Aria milonga – do utraty tchu)
III. La comparsa ( Parada karnawałowej trupy)

Camille Saint-Saëns – Fantazja zoologiczna „Karnawał zwierząt”

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB