Wieczór Kolęd w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2016-12-12 11:18:00 (ost. akt: 2016-12-12 14:37:41)
Wieczór Kolęd w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W dniu 16 grudnia i 17 grudnia 2016 r. w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbędzie się tradycyjny „Wieczór Kolęd”. Kolędowy program zaprezentuje Orkiestra Kameralna Filharmonii wraz Chórem Cantores Varmienses działającym przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi wybitny olsztyński chórmistrz, prof. Benedykt Błoński.

Koncert rozpocznie skomponowana niemal pięćdziesiąt lat temu kantata pt. „Pierwsza kolęda” autorstwa Johna Petersona (1921-2006), w aranżacji orkiestrowej Piotra Zabielskiego. Narratorem w utworze będzie aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Katarzyna Kropidłowska.

A potem zabrzmią już znane wszystkim kolędy i pastorałki, które co roku w grudniowe wieczory dostarczają nam wspomnień, wzruszeń i wiele radości. Usłyszymy je w atrakcyjnych opracowaniach i instrumentacjach na chór i orkiestrę kameralną dokonanych przez: A. Borzyma, T. Flasza, S. Niewiadomskiego, W. Sołtysika, L. Szopińskiego. Z wielu najpiękniejszych polskich i zagranicznych kolęd, w dwa grudniowe wieczory usłyszymy: Wśród nocnej ciszy, Anioł pasterzom mówił, Mizerna cicha, Do szopy, hej pasterze, Adeste Fideles - J. F. Wade, Hej, w dzień Narodzenia!, W dzień Bożego Narodzenia, Gdy śliczna Panna, Jezus Malusieńki, Lulajże Jezuniu, Cicha noc - F. X. Gruber. Z pewnością dyrygent koncertu Benedykt Błoński zaprosi publiczność do wspólnego zaśpiewania jednej z kolęd, bo jak napisał Wojciech Młynarski w pastorałce „Kolędujmy wszyscy wraz, bo już na to wielki czas”.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB