Koncert symfoniczny z gośćmi z Austrii

2016-11-28 13:19:09 (ost. akt: 2016-11-28 13:36:24)
Koncert symfoniczny z gośćmi z Austrii

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Podczas koncertu w dniu 2 grudnia 2016r., o godz.19 orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Vladimira Kiradjieva zaprezentuje publiczności cztery niezwykle oryginalne kompozycje doby okresu romantyzmu. Solistą piątkowego koncertu będzie młody austriacki wiolonczelista Jeremias Fidel.

Obok dobrze znanych kompozycji – Koncertu wiolonczelowego a-moll op. 33 Camilla Saint-Seansa i Maxa Brucha – Kol Nidrei – Adagia d-moll na wiolonczelę i orkiestrę op. 47, dyrygent koncertu wprowadził do programu pozycję nieco zapomnianego polskiego romantyka Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Będzie to uwertura do opery Monar, czyli Flibustierowi op. 30 na orkiestrę symfoniczną. Ponadto melomani w koncercie usłyszą rzadko u nas wykonywaną II Symfonię h-moll zwaną Bohaterską Aleksandra Borodina.

Vladimir Kiradjiev to wybitny dyrygent operowy mieszkający w Wiedniu. Ukończył studia w Sofii w zakresie dyrygentury, kompozycji i prowadzenia chórów. Doskonalił swe umiejętności w Weimarze (1983 r.) u Kurta Mazura, w Sienie (1985) u Franco Ferrary, w Warnie (1987) u Karla Oesterreichera. Był m.in. szefem artystycznym wiedeńskiej Residenzorchester. Jest stałym dyrygentem gościnnym w licznych teatrach operowych, m.in. w Stadttheater w Lucernie, w Deutsche Oper w Berlinie, w Berlin Metropol Theatre, w Łotewskiej Operze Narodowej w Rydze, w Bułgarskiej Operze Narodowej, w Tatarskiej Operze Narodowej w Kazaniu. Od sezonu 2013/2014 Vladimir Kiradjiev jest pierwszym gościnnym dyrygentem w Operze na Zamku w Szczecinie. Artysta prowadził orkiestry symfoniczne w Austrii, w Niemczech, we Francji, Szwajcarii, Bułgarii, na Litwie, w Rosji, w Polsce, w Meksyku, Kolumbii i w Chinach. Współpracował z takimi gwiazdami jak m.in. śpiewacy Anna Netrebko, Elina Garanca, Maija Kovalevska, Rene Kollo, skrzypek Andrey Korsakov, klarnecistka Sharon Kam, trębacz Guy Touvron, pianista Rafał Blechacz, Ludmil Angelov, tancerz Rudolf Nureyev i wielu innych. Vladimir Kiradjiev jest nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu.

Wiolonczelista Jeremias Fliedl urodził się w 1999 roku w Klagenfurcie w uzdolnionej artystycznie rodzinie. Jego pierwszym nauczycielem był Igor Mitrovic, a następnie pedagogiem i opiekunem artystycznym młodego wiolonczelisty został Heinrich Schiff. Artysta od 2014 roku regularnie uczestniczy w kursach mistrzowskich m.in. prowadzonych przez Christiana Poltéra. Występuje jako solista z orkiestrami austriackimi i zagranicznymi, a także koncertuje jako kameralista. Jeremias Fliedl jest laureatem międzynarodowych konkursów wiolonczelowych m.in. Antonio Janigro w Zagrzebiu oraz w Liezen w Austrii.

2 grudnia 2016 r. godz.19.00 sala koncertowa Filharmonii

Koncert symfoniczny
Vladimir Kiradjiev (Austria) – dyrygent
Jeremias Fliedl (Austria) – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Ignacy Feliks Dobrzyński – Uwertura do opery Monbar, czyli Flibustierowie op. 30 na orkiestrę symfoniczną

Camille Saint-Saëns – Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33
Allegro non troppo
Allegretto con motto
Allegro non troppo

Max Bruch – Kol Nidrei – Adagio d-moll na wiolonczelę i orkiestrę op. 47

Aleksander Borodin – II Symfonia h-moll Bohaterska
Allegro
Scherzo
Andante
Allegro


Bilety w cenie 40 zł normalni i 30 zł ulgowy do nabycia pon.-pt. w godz.10-18 w kasie Filharmonii oarz poprzez stronę internetową Filharmonii http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB