W niedzielę (19.06) po raz pierwszy w olsztyńskim Teatrze Jaracza wykorzystano zakupione zestawy do audiodeskrypcji, dzięki któremu osoby niedowidzące i niewidome mogły w pełni uczestniczyć w spektaklu.
Z tego typu rozwiązania korzysta wciąż niewiele teatrów w Polsce. - Są takie spektakle, grane między innymi przez Teatr Współczesny w Warszawie i Teatr Polski we Wrocławiu. Teraz do tych placówek dołączył Teatr Jaracza. Chcemy być teatrem bez barier. Audiodeskrypcja polega na tym, że osoby niewidome i niedowidzące otrzymują zestawy słuchawkowe, z którymi wchodzą na widownię - mówi Maciej Lewandowski z Teatru Jaracza.
- Spektakl grany jest normalnie, ale osoby niewidome i niedowidzące otrzymują dodatkowy opis lektorski, żeby uruchomić wyobraźnię - dodaje.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Kultura Dostępna. Teatr Jaracza realizuje go we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Warmińsko-Mazurski oraz Ełckim Centrum Kultury. Spektakle z audiodeskrypcją odbędą się w następujących terminach:
„Dziwka z Ohio”: 03.07 w Ełku
„Tango”: 16.10 w Olsztynie; 13.11 w Ełku
kraw
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez