Gitarowy festiwal pod patronatem słynnego hiszpańskiego markiza

2016-06-21 09:05:47 (ost. akt: 2016-06-22 14:48:49)
Gitarowy festiwal pod patronatem słynnego hiszpańskiego markiza

Autor zdjęcia: mat. organizatora

W niedzielę rozpocznie się X Festiwal Gitarowy Joaquina Rodrigo w Olsztynie. Pod patronatem hiszpańskiego kompozytora odbędą się: konkurs, kursy mistrzowskie oraz koncerty najwybitniejszych gitarzystów na świecie.

Blisko 140 gitarzystów przyjedzie do Olsztyna na festiwal. Będą to uczniowie szkół muzycznych i akademii oraz wirtuozi tego instrumentu. — Przez pierwsze cztery dni odbywać się będą kursy mistrzowskie, które poprowadzą m.in. Marcin Dylla czy Susana Prieto z Hiszpanii — mówi gitarzysta Adam Giska, dyrektor X Festiwalu Gitarowego Joaquina Rodgrigo, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie. — Potem będzie konkurs, którego uczestnicy wystąpią w dwóch kategoriach solowych oraz w kategorii zespołów. Przyjadą z całej Polski, a także ze świata, m.in. z Hiszpanii, Grecji, Rosji, Niemiec, Francji i Korei Południowej. Uczestnicy, startujący w II grupie konkursowej, która obejmuje osoby powyżej 18 lat, mają obowiązek zagrania w drugim etapie utworu Joaquino Rodrigo.

Kim jest patron olsztyńskiego festiwalu? Joaquino Rodrigo (1901-1999) to hiszpański kompozytor i wirtuoz, co ciekawe, fortepianu. Ale jego najbardziej znanym utworem jest „Concierto de Aranjuez”, koncert na gitarę i orkiestrę. Z kolei najbardziej rozpoznawalną częścią koncertu jest Adagio, w którym gitara „rozmawia” z rożkiem angielskim. Niewidomy kompozytor napisał „Concierto” w 1939 roku, jak mówi legenda, po stracie pierwszego dziecka. W 1941 roku przyszła na świat córka Rodrigo — Cecilia.

Dzisiaj prowadzi wydawnictwo i fundację imienia swego ojca. Król Juan Carlos przyznał Joaquino Rodrigo dziedziczny tytuł szlachecki — został Markizem Ogrodów Aranjuez. Cecylia jest więc markizą. — Zaprosiliśmy Cecylię Rodrigo na nasz festiwal — mówi Adam Giska. — Staraliśmy się o to dwa lata. Niestety, pani Cecilia ze względu na stan zdrowia nie może przyjechać do Olsztyna, ale także patronuje festiwalowi.

Przyjedzie natomiast wielu znakomitych gitarzystów, którzy wystąpią przez olsztyńską publicznością. Będzie to m.in. Marcin Dylla, mistrz absolutny, zwycięzca najważniejszych konkursów w tym Guitar Foudation of America. Zagra w niedzielę 26 czerwca w filharmonii. Obok niego wystąpi jego żona, gitarzystka Justyna Sobczak. Usłyszymy wówczas „Concierto de Aranjuez” i kompozycję Rodrigo „Fantasia Para una Gentelhombre”.

W poniedziałek w amfiteatrze zagra międzynarodowy kwartet Indialucia. We wtorek w filharmonii odbędzie się koncert hiszpańsko-greckiego Melis Duo. Usłyszymy też Duo Kitharsis z Rumunii, Łukasza Kropaczewskiego i na zakończenie festiwalu w sobotę 2 lipca Gerarda Abitona z Francji. Wówczas wystąpi też zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Gitarowego.

— Olsztyński festiwal jest najważniejszym wydarzeniem tego typu — obok Śląskiej Jesieni Gitarowej w Tychach — w Polsce i jest jest to jeden największych festiwali gitarowych w Europie — podkreśla Adam Giska.

Więcej informacji na stronie www.gitara.olsztyn.pl.

MZG

X Festiwal Gitarowy Joaquina Rodrigo w Olsztynie
26 czerwca (niedziela), godz. 18
sala koncertowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej


Piotr Sułkowski – dyrygent, Marcin Dylla – gitara, Justyna Sobczak – gitara
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie: Joaquín Rodrigo.

Bilety w cenie 40 zł - normalny, 30 zł - ulgowy do nabycia w kasie lub poprzez stronę internetową filharmonii: bilety.filharmonia.olsztyn.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB