Laury najlepszym artystom z Olsztyna przyznane zostały za poprzedni rok. Łącznie uhonorowano 10 osób i organizacji spośród 12 zgłoszonych.
- Kultura jest tą dziedziną życia, którą trudno oceniać, wartościować - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Na samorządzie spoczywa obowiązek promocji istotnych dokonań artystycznych, wspierania twórców, szczególnych dokonań w dziedzinie edukacji kulturalnej lub działalności służącej upowszechnianiu kultury i sztuki. Przyznawanie dorocznych nagród to jedna z form prowadzonego przez miasto mecenatu. Wśród laureatów są wyjątkowe osoby, których wkład w olsztyńska kulturę jest nieprzeciętny.
Nagrody za 2015 rok również trafiły do wyjątkowych twórców:
Anny Drońskiej – za upowszechnianie współczesnej sztuki olsztyńskiej;
Izydora Borysa – za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki;
Prof. dr hab. Bohdana Łukaszewicza – za całokształt pracy twórczej w dziedzinie historii;
Anny Kowalskiej ps. „Anna Broda” – za promocję kultury muzycznej;
Marka Szczęsnego – za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki;
Wiktora Knercera – za całokształt pracy twórczej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego;
Damiana Bieńkowskiego – za popularyzację i promocję tańca;
Dawida Rostkowskiego – za popularyzację i promocję tańca;
Agnieszki Castellanos-Pawlak – za pracę twórczą w dziedzinie teatru;
Redakcji pisma "Borussia-Kultura-Historia-Literatura" – za całokształt pracy twórczej w dziedzinie literatury i kultury w związku z 25-leciem pisma
Zanim prezydent Piotr Grzymowicz wręczył nagrody, dodatkowe, ważne wyróżnienie dostały trzy osoby. Na wniosek Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia "Areszt Sztuki" Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Danucie Krajewskiej, dr. hab. Markowi Szczęsnemu i prof. UWM dr. Izydorowi Borysowi.
Poza tym za kreatywną działalność w zakresie rozwoju i upowszechniania kultury - dzieło sztuki z cyklu "Walizki – dziedziczki" autorstwa olsztyńskiej artystki Mirosławy Smerek-Bieleckiej dostała Urszula Kosińska.
Poza tym za kreatywną działalność w zakresie rozwoju i upowszechniania kultury - dzieło sztuki z cyklu "Walizki – dziedziczki" autorstwa olsztyńskiej artystki Mirosławy Smerek-Bieleckiej dostała Urszula Kosińska.
W tegorocznej edycji przyznano łącznie 187 nagród indywidualnych i 39 zespołowych. Wśród laureatów są m.in. zespół Vader, Włodzimierz Jarmołowicz, Jerzy Sikorski, Tomasz Waszczuk i Artur Steranko.
oprac. kraw
***
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Anonymus #2008951 | 208.114.*.* 11 cze 2016 07:13
Tez cos mam. Troche późno, przyznaję ale moze i mi dadzą nagrodę bo to absolutne arcydzielo jest: Pan Prezydent dzień zaczyna od szlochu, Później klęczenie na grochu, Sypanie glowy popiolem, Stukanie w podlogę czolem, A na koniec, by zalagodzic swe stresy nerwowe, Kupuje z Urzedu autko calkiem nowe
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz
mieszkańcy olsztyna #2008920 | 83.6.*.* 10 cze 2016 23:39
Żenada, skoro Lizewska jest skorumpowanym urzędasem to powinna iść siedzieć, koniec i kropka. To aż wstyd się z nia pokazywać!!!
Ocena komentarza: warty uwagi (2) !
odpowiedz na ten komentarz