Pola Negri jako pracownica fabryki papierosów. Film z muzyką na żywo

2016-06-07 08:08:33 (ost. akt: 2016-06-07 08:11:07)
Pola Negri jako pracownica fabryki papierosów. Film z muzyką na żywo

Autor zdjęcia: mat. pras. Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Dzieło kina niemego z 1918 roku z Polą Negri w roli głównej zostało (po odnalezieniu w 2006 r.) zrekonstruowane cyfrowo przez Filmotekę Narodową, a nową muzykę do filmu skomponował Jerzy Maksymiuk. Projekcja z muzyka na żywo w najbliższy piątek w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Muzykę do filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z 1918 roku z Polą Negri w roli głównej skomponował Jerzy Maksymiuk, wybitny dyrygent i kompozytor. Jego dorobek obejmuje muzykę symfoniczną, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzykę filmową. Ze swoich dawnych kompozycji sam najbardziej ceni Expront (1980), z muzyki filmowej — do filmu "Sanatorium pod klepsydrą" w reżyserii Wojciecha Hasa. Maksymiuk jest autorem muzyki do ponad 100 filmów.

W ostatnich latach dużo komponuje. Stworzył m.in. utwory: "A lonely Star over Be’er - Sheva" (2010) na kwintet, "Vivaldi w Bostonie" na orkiestrę smyczkową i kwartet smyczkowy (2010), "Liście gdzieniegdzie spadające" na orkiestrę kameralną z fortepianem (2011), "Lament serca. Kielcom in memoriam" na orkiestrę, klarnet i sopran (2012).

Nagrał ok.100 płyt, wiele uhonorowano prestiżowymi nagrodami. W Polsce jest wielokrotnym laureatem nagrody „Fryderyk”, a w 2011 roku dostał „Złotego Fryderyka” za wybitne osiągnięcia artystyczne.


Pola Negri w filmie „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”
z muzyką na żywo

10 czerwca (piątek), godz. 19:00
sala koncertowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
ul. Głowackiego 1, Olsztyn


Jerzy Maksymiuk – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB