Nie żyje Maria Czubaszek

2016-05-12 21:39:49 (ost. akt: 2016-05-16 10:14:32)
Nie żyje Maria Czubaszek

Autor zdjęcia: Katarzyna Wieder

Zmarła Maria Czubaszek, polska pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, felietonistka, dziennikarka i juror licznych przeglądów kabaretowych.

Najbardziej znana była z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce.

Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak np. Alibabki, Ewa Bem, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Dąbrowski, Renata Kretówna, Ewa Kuklińska, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy, Vox.

Maria Czubaszek zajmowała się też twórczością dla telewizji. Napisała dialogi do takich filmów jak Filip z konopi i Murmurando, a do serialu Lot 001 – scenariusz. W późniejszych latach współtworzyła też scenariusze do seriali Psie serce, Na Wspólnej oraz Brzydula.

Była stałą komentatorką „Szkła kontaktowego”, była też związana z Telewizją Polską, gdzie była współprowadzącą cykl „Czubaszek na śniadanie” wraz z Alicją Resich-Modlińską.

Zmarła 12 maja 2016 roku w Warszawie w wieku 76 lat.

źródło: wikipedia.org

Życie? Trach, prach i po balu

— Każdego coś pewnego dnia trzepnie. Mnie też. Czy to zawał, czy starość. Świat istniał, kiedy mnie jeszcze nie było i będzie istniał, kiedy mnie już nie będzie. Boję się tylko zniedołężnienia — mówiła Maria Czubaszek w rozmowie z Małgorzatą Kundzicz, dziennikarką Gazety Olsztyńskiej.

Więcej : >>> Życie? Trach, prach i po balu