Piotr Orzechowski PIANOHOOLIGAN

2016-05-02 19:57:59 (ost. akt: 2016-05-02 20:02:06)
Piotr Orzechowski PIANOHOOLIGAN

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

To tytuł kolejnego Mistrzowskiego recitalu fortepianowego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

6 maja 2016 (piątek), o godz. 19.00 pianista Piotr Orzechowski zaprezentuje muzykę ze swojego solowego albumu „15 Studies for the Oberek”. Na płycie, której inspiracją była zajmująca szczególne miejsce w twórczości Orzechowskiego muzyka polska, artysta twórczo analizuje poszczególne elementy polskiego tańca – oberka.

O Piotrze Orzechowskim:

Rocznik 1990. Pianista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Berklee College of Music, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Laureat wielu nagród, w tym najważniejszej – I Nagrody na Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011), którą zdobył jako pierwszy Polak w historii tego legendarnego szwajcarskiego festiwalu.

Lider kwartetu jazzowego High Definition, z którym wygrał kilka międzynarodowych konkursów – m.in. Jazz Hoeilaart w Belgii (2011), a także zaprosił do współpracy giganta trąbki jazzowej Randy’ego Breckera, czego owocem były dwie trasy koncertowe: po Polsce (2012) i po krajach Zatoki Perskiej (2013). Występował w składach z udziałem wybitnych postaci światowego jazzu, takich jak Victor Mendoza (trasa po Tajwanie, 2014), czy Perico Sambeat (trasa po Ekwadorze, 2015). Ma na swoim koncie projekty
z innymi wielkimi osobowościami świata muzyki jak m.in. Adrian Utley z Portishead, Avishai Cohen, Carlos Zíngaro, Skalpel, czy Vladislav ‘Adzik’ Sendecki.

Współpracował z gigantami muzyki współczesnej, takimi jak Philip Glass, Steve Reich, czy Krzysztof Penderecki. Owocem kolaboracji z Profesorem stał się okrzyknięty sensacją fonograficzną debiutancki album solowy „Experiment: Penderecki” (Decca /Universal, 2012). Po tym krążku przyszły kolejne przedsięwzięcia fonograficzne: wydany z High Definition Quartet krążek „Hopasa” ze swoimi kompozycjami (EmArcy Records/Universal, 2013), oraz nagrany wraz z Marcinem Maseckim z towarzyszeniem Capelli Cracoviensis album „Bach Rewrite” (Decca/Universal, 2013) i solowe „15 Studies for the Oberek” (Decca/Universal, 2014). Najnowszy album wydany z High Definition Quartet pt. „Bukoliki” jest jego autorską aranżacją muzyki Witolda Lutosławskiego (ForTune, 2015).

Laureat „Grand Prix Jazz Melomani” w kategorii „Nadzieja Melomanów” (2013), czy tytułu „Nadzieja Polskiego Jazzu” magazynu Jazz Forum (2014), otrzymał nominacje do najważniejszych polskich nagród: „Koryfeusz Muzyki Polskiej” (2012), „Gwarancje Kultury” TVP Kultura (2013), „Fryderyk” (2013, 2014).

Ceniony za indywidualny, rozpoznawalny styl, będący wynikiem poruszania się na pograniczu gatunków – nowoczesnej muzyki improwizowanej, sięgania do tradycji romantyzmu czy impresjonizmu, czerpania z nurtu sonorystycznego, a z drugiej strony odważnych muzycznych dekonstrukcji. Obecnie Piotr Orzechowski pracuje nad swoją nową solową płytą, która ukaże się na rynku jesienią 2016.

Głosy prasy:
(…) Za polski jazzowy album roku uznaję „15 Studies for the Oberek” Piotra Orzechowskiego. Jego studia nad tym tańcem ludowym dały niezwykłe nagrania z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej i folku. To przemyślana i fascynująca podróż do źródeł polskiej muzyki. – Marek Dusza, „Rzeczpospolita”

Kolejny dowód, że Piotr Orzechowski to piekielnie zdolny pianista, z lekkością poruszający się między muzyczną awangardą a jazzem, a przy tym jest w jego oberkowych improwizacjach wyraźne echo chopinowskiej tradycji. Wyobraźnia Orzechowskiego wydaje się nie mieć granic i trudno wręcz momentami podążać za tym pianistą.
– Jacek Marczyński, „Rzeczpospolita”

„15 Studies for the Oberek”, album unikatowy, jedyny w swoim rodzaju, ugruntowuje pozycję Orzechowskiego jako najbardziej kreatywnego i bezkompromisowego artysty młodego polskiego jazzu. – Bogdan Chmura, „Jazz Forum”

Serdecznie zapraszamy!

Bilety w cenie: bilet normalny 40zł , bilet ulgowy30zł, karta melomana 20 zł do nabycia w kasie Filharmonii oraz poprzez stronę internetową Filharmonii: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/


6 maja 2016 (piątek), godz. 19.00, sala koncertowa Filharmonii
Mistrzowskie recitale fortepianowe


Piotr Orzechowski PIANOHOOLIGAN – fortepian

W programie:
muzyka z albumu solowego „15 Studies for the Oberek” (Decca Classics/Universal Music Polska, 2014)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon #1987028 | 88.156.*.* 5 maj 2016 10:08

    15 studiów nad oberkiem to chyba przesada jak na jeden raz:)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz