Maxim Vengerov w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2016-04-04 09:35:55 (ost. akt: 2016-04-04 09:37:54)
Maxim Vengerov w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: materiały prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Maxim Vengerov – to jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów-muzyków. Wirtuoz skrzypiec i altówki wystąpi w dniu 8 kwietnia 2016 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w koncercie pt. „W hołdzie Henrykowi Wieniawskiemu”. Wybitnemu skrzypkowi towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Maxim Vengerov zaprezentuje:
- II Koncert skrzypcowy d-moll - jeden z najczęściej wykonywanych na światowych estradach koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego. Kompozytor zawarł w tym utworze cała swoją wiedzę o naturze skrzypiec oraz przekazał swoje doświadczenie solistyczne zdobyte przez lata kariery koncertującego skrzypka na estradach świata.
- Wariacje na temat własny op.15 – jest to popisowa miniatura Wieniawskiego
- Polonez koncertowy D-dur op.4 – efektowny utwór, który Henryk Wieniawski zadedykował mistrzowi gry na skrzypcach, swojemu pedagogowi Karolowi Lipińskiemu
- Legenda op.17 – pełna ekspresji nastrojowa miniatura kompozytora powstała w 1860 roku

Maxim Vengerov to nie tylko wybitny skrzypek, ale również znakomity dyrygent i pedagog. Od 2005 roku artysta jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.

Artysta ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe, za które otrzymał wiele nagród i tytułów „artysty roku”, m.in. miesięcznika „Gramophone”, nominacje i laur Grammy, nagrodę Edisona – za najlepsze nagrania II koncertu Szostakowicza oraz bardzo cenioną nagrodę Echo Klassik – 2013 Telewizji Niemieckiej- za recital złożony m.in. z utworów J. S. Bacha. Duży wpływ na rozwój artystyczny i pogłębienie doskonałości artystycznej Maxima Vengerova miały jego kontakty m.in. z Mścisławem Rostropowiczem, Danielem Barenboimem, Vagiem Papianem oraz debiuty z najsłynniejszymi orkiestrami świata, takimi jak Concertgebouw w Amsterdamie, BBC Philharmonic i Chicago Symphony.

Maxim Vengerow nie ogranicza się tylko do skrzypiec. W polu jego muzycznych zainteresowań znalazła się altówka, następnie sztuka improwizacji jazzowej i wreszcie dyrygentura. Od najwcześniejszych lat gra na instrumentach Stradivariusa, obecnie na „Ex-Kreutzer Stradivari” z 1727 roku. Artysta będzie przewodniczącym jury XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2016 roku. W piątek 8 kwietnia Maxima Vengerova usłyszymy w sali koncertowej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.

Bilety w cenie: 60 zł normalny i 45 zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w dniach pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=287
Serdecznie zapraszamy


8 kwietnia 2016 (piątek), godz. 19.00, sala koncertowa Filharmonii

Maxim Vengerov – w hołdzie Henrykowi Wieniawskiemu

Piotr Sułkowski – dyrygent
Maxim Vengerov – skrzypce
W programie Henryk Wieniawski:
II Koncert skrzypcowy d-moll
Allegro moderato
Romance. Andante non troppo
Finale. Allegro fuoco – Allegro moderato (à la Zingara)
Wariacje na temat własny op. 15
Polonez koncertowy D-dur op. 4
Legenda op. 17

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB