Już za tydzień XXIV Olsztyńskie Spotkania Teatralne

2016-03-23 22:02:17 (ost. akt: 2016-03-23 18:05:42)
Już za tydzień XXIV Olsztyńskie Spotkania Teatralne

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Już za tydzień w Teatrze Jaracza rozpoczną się XXIV Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Zobaczymy 12 spektakli z całej Polski. Na gali wystąpi zespół flamenco D’Arate z Hiszpanii. Na niektóre przedstawienia są jeszcze bilety. 


Festiwal teatralny zainauguruje w sobotę 2 kwietnia spektakl „Tato” Artura Pałygi w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. — To przedstawienie Teatru Bagatela z Krakowa, marki samej w sobie — mówi Maciej Lewandowski, rzecznik Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. — Świetna jest reżyseria utalentowanej Małgorzaty Bogajewskiej. Doskonali aktorzy Bagateli dają się poznać tutaj także jako świetni muzycy. W spektaklu przerywnikami są właśnie ich występy. 


Trudny temat, jakim są relacje między ojcem wojskowym i jego synem jest też opowiedziany poprzez piosenki z dawnych lat. Są to m.in. „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Pamelo, żegnaj” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”. Narratorem dramatu jest Franio (Adam Szarek), który rozlicza się z dzieciństwem. Bardzo dobre opinie recenzentów zebrała rola Marcela Wiercichowskiego, który zagrał ojca. Przypomnijmy, że autor tekstu, Artur Pałyga jest laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, którą otrzymał za dramat „W środku Słońca gromadzi się popiół”.


Z kolei „Prometeusza”, spektakl przygotowany przez Teatr Impart z Wrocławia, będzie można zobaczyć w niedzielę 3 kwietnia dwukrotnie: o godz. 12 i 17. — Jest to widowisko familijne — zapewnia Maciej Lewandowski. — To historia ludzkości opowiedziana w ciągu 2 godzin, bez słów, za to z pomocy teatru cieni, wschodnich sztuk walki, sztuki cyrkowej. 

Kanwą przedstawienia jest mit o Prometeuszu, który wykradł bogom ogień i podarował go ludziom. Dzięki temu stali się oni rozumni i twórczy. Bogowie zemścili się na ziemianach, zsyłając im w puszce Pandory wszelkie plagi. Reżyserem i scenarzystą przedstawienia jest Kamil. J. Przyboś. Choreografię przygotowała Maja Lewicka. 


Podczas tegorocznych Olsztyńskich Spotkań Teatralnych zobaczymy 12 spektakli nie tylko z Krakowa, Warszawy i Wrocławia, ale również z Częstochowy, Sosnowca, Radomia i Lublina.


XXIV Olsztyńskie Spotkania Teatralne zakończą się w sobotę 9 kwietnia. Gwiazdą wieczoru będzie zespół D'Arate z Malagi, który wystąpi z koncertem muzyki flamenco. Podczas gali poznamy także laureatkę bądź laureata Teatralnej Kreacji Roku.

Ewa Mazgal

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. starfucker #1961298 | 178.235.*.* 25 mar 2016 07:00

    Dopóki dyrektorem będzie człowiek zaangażowany politycznie (co ma wpływ na repertuar) moja noga w tym teatrze nie postanie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz