Sopranistka z Olsztyna inspiruje się twórczością Nowowiejskiego

2016-03-08 14:55:58 (ost. akt: 2016-03-08 14:56:24)
Sopranistka z Olsztyna inspiruje się twórczością Nowowiejskiego

Autor zdjęcia: mat. Salonu Muzycznego Nowowiejskiego w Barczewie

Dr Ewa Alchimowicz-Wójcik jest śpiewaczką, sopranistką i pedagogiem śpiewu solowego. Pochodzi z Olsztyna, a na swoim koncie ma już wiele sukcesów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Artystka podkreśla, że jej wielką inspiracją jest wirtuoz Feliks Nowowiejski.

Ewa Alchimowicz-Wójcik zaczęła uczyć się muzyki i śpiewu w 1995 r. w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Olsztynie. Rok 2002 okazuje się przełomowym w jej życiu. Wtedy właśnie ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na wydziale wokalno-aktorskim, w klasie śpiewu solowego prof. Brygidy Skiby.

W tym samym roku rozpoczyna swoją karierę artystyczną, nawiązując współpracę z Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie i innymi kameralnymi zespołami. Już wtedy twórczość Nowowiejskiego była dla niej ważna, bo zarówno kompozytor, jak i sopranistka pochodzą z Warmii. Od tego momentu jego dzieła są dla niej ogromną inspiracją.

5 lat później, w 2007 r., Ewa Alchimowicz-Wójcik nagrywa swoją pierwszą solową płytę z utworami Nowowiejskiego na głos solowy i fortepian „25 Polskich Pieśni Ludowych z Warmji” op.28 nr 1 pod patronatem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Pieśni wykonała po warmińsku, poświęcając wiele czasu na przygotowania.

Jej pierwsze publiczne wykonanie pieśni z solowej płyty odbyło się także w 2007 r. w Kościele św. Anny w Barczewie, podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. W programie koncertu znalazły się takie utwory jak "Meszek w lesie”, „Dziewczyno moja” czy „Słóneczko wysoczko”.

Artystka wiele razy miała okazję zaprezentować swój talent w domu rodzinnym kompozytora - w Salonie Muzycznym im. F. Nowowiejskiego w Barczewie oraz Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego „Willa wśród róż” w Poznaniu. Wystąpiła też w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie, gdzie kompozytor przez dwa lata był organistą.

W swoim bogatym dorobku artystycznym śpiewaczka przygotowała też kolędy na głos solowy z fortepianem ze zbiorów: "Dziesięć kolęd" op. 21 oraz "Dwadzieścia kolęd" op. 21 nr 4.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB