"Różne kolory znad Sekwany" w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2015-11-23 09:22:48 (ost. akt: 2015-11-23 09:32:17)
Różne kolory znad Sekwany w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: materiały promocyjne organizatora

W koncercie symfonicznym pt. „Różne kolory znad Sekwany” w dniu 27 listopada, o godz.19 orkiestrę symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej poprowadzi Robert Kabara – pierwszy dyrygent oraz kierownik artystyczny Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Artysta jest również znakomitym skrzypkiem-zwycięzcą międzynarodowych konkursów oraz pedagogiem, profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowie.

Solista koncertu Paweł Gusnar to jeden z nielicznych saksofonistów łączących na równie wysokim poziomie wykonawstwo na tym instrumencie muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Artysta brał udział w nagraniu blisko 40 płyt, w tym pięciu solowych. Dwie z nich otrzymały nagrodę polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk” („ Saxophone Varie”-2014, „Musica Sacra 5”-2015). Paweł Gusnar jest znakomitym promotorem muzyki polskiej w świecie dokonując wiele ich premierowych wykonań. (w tym kompozycji niejednokrotnie mu dedykowanych). Zasiada w jury konkursów, prowadzi kursy mistrzowskie w najważniejszych ośrodkach muzycznych świata.Profesor nadzwyczajny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od Hektora Berlioza zaczyna się wielka przygoda muzyki francuskiej w dziedzinie brzmień orkiestrowych. To ten kompozytor odkrył w orkiestrze setki nieprzeczuwanych wcześniej możliwości i barw. Od tego czasu francuska muzyka symfoniczna zalśniła nowym blaskiem. Program piątkowego wieczoru w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej – jakkolwiek nie rozwija się zgodnie z chronologią prezentowanych dzieł – pozwoli słuchaczowi na wiele refleksji i porównań.

Filharmonicy warmińsko-mazurscy pod dyrekcją Roberta Kabary rozpoczną koncert Uwerturą Partie op.19 Georges’a Bizeta. Kompozytorem drugiej pozycji koncertu jest Darius Milhaud. Jego trzy częściowe Scaramouche na saksofon i orkiestrę, które kończy stylizowana samba Brasileira wykona solista koncertu Paweł Gusnar. Następnie artysta zagra Rapsodię na saksofon i orkiestrę Claude'a Debussy'ego
Na zakończenie koncertu „Różne kolory znad Sekwany” orkiestra symfoniczna pod batutą Roberta Kabary wykona powstałą w 1830 roku Symfonię fantastyczną Epizod z życia artysty, op. 14 Hektora Berlioza. Ta najpopularniejsza symfonia kompozytora, zrodzona z jego uczuć i przeżyć stała się pierwszym dziełem muzycznego romantyzmu francuskiego.


27 listopada (piątek), godz. 19, sala koncertowa Filharmonii

Różne kolory znad Sekwany

Robert Kabara – dyrygent
Paweł Gusnar - saksofon
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

Georges Bizet – Uwertura Patrie op. 19
Darius Milhaud – Scaramouche na saksofon i orkiestrę
Vif
Modéré
Brasileira

Claude Debussy – Rapsodia na saksofon i orkiestrę

Hektor Berlioz – Symfonia fantastyczna Epizod z życia artysty, op. 14
I. Marzenia. Namiętności
II. Bal
III. Wśród pól
IV. Marsz na stracenie
V. Sen o nocy sabatu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB