„Otello” Giuseppe Verdiego, retransmisja spektaklu z Metropolitan Opera w Filharmonii

2015-10-13 10:46:09 (ost. akt: 2015-10-13 10:48:00)
„Otello” Giuseppe Verdiego, retransmisja spektaklu z Metropolitan Opera w Filharmonii

Autor zdjęcia: Materiały prasowe udostępnione przez organizatora

Już w niedzielę 18 października o godzinie 17 w sali koncertowej Filharmonii odbędzie się retransmisja spektaklu z Metropolitan Opera.

Znawcy mawiają, że dwie najlepsze opery Verdiego to dwie ostatnie, stworzone przez sędziwego już kompozytora do librett Arriga Boita (poety i kompozytora o polskich korzeniach) na podstawie sztuk Szekspira. „Otello” przenosi na operową scenę dramatyzm historii dzielnego Maura, który poślubiwszy piękną Desdemonę i otrzymawszy godność dowódcy armii weneckiej, staje się obiektem zazdrości swego adiutanta Jagona. Intrygant Jago dzięki całej serii podstępów doprowadza Otella na skraj szaleństwa, którego ofiarą stanie się niewinna Desdemona. Nową inscenizację „Otella” przygotował Bartlett Sher, którego realizację „Cyrulika sewilskiego” oglądaliśmy w MET ubiegłym sezonie. W postać tytułową wcieli się Aleksandrs Antoņenko, znany widzom z transmisji MET m.in. jako Don José w „Carmen”, jako Jagon wystąpi Željko Lučić.

„Otello” Giuseppe Verdiego - opera w czterech aktach miała swoją premierę 5 lutego 1887 roku w mediolańskiej La Scali. W oryginale rzecz dzieje się na Cyprze u schyłku XV wieku. W obecnej inscenizacji akcja została przeniesiona na koniec wieku XIX. Premiera niniejszego przedstawienia miała miejsce w The Metropolitan Opera w dniu 21 września 2015 roku.

Obsada: Sonya Yoncheva jako Desdemona, Aleksandrs Antoņenko jako Otello, Dimitri Pittas jako Kasjo, Željko Lučić jako Jago, Günther Groissböck jako Lodowiko, soliści, chór i orkiestra The Metropolitan Opera, Yannick Nézet-Séguin dyrygent

Realizatorzy: Bartlett Sher reżyseria, Es Devlin scenografia, Catherine Zuber kostiumy,

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa). Bilety do nabycia w kasie Filharmonii pon.- pt. w godz.10-18 oraz na dwie godziny przed spektaklem.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB