Widowisko z udziałem legendarnego zespołu Variete rozpocznie IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY — Nowa Europa. W ciągu pięciu dni na trzech scenach Teatru Jaracza zobaczymy siedem spektakli, m.in. węgierskich i czeskich.
Festiwal Demoludy ma już renomę w Europie. Ubiegłoroczna edycja została wyróżniona międzynarodową Nagrodą Wyszehradzką, przyznawaną przez ministrów kultury krajów tej grupy. W tym roku festiwal rozpocznie się we wtorek (20 października) o godz 17.30 instalacją „Jak najdalej od ludzi” Michała Iwanowskiego. Potem zobaczymy „Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete”. — To będzie niezwykłe widowisko — zapowiada Piotr Filipowicz, zastępca dyrektora Teatru Jaracza. — Zagra nie tylko legendarny zespół Varietè ze swym liderem Grzegorzem Kaźmierczakiem, ale wystąpią również Leszek Bzdyl oraz Ilona Gumowska z trójmiejskiego Teatru Dada. Spektakl był przygotowany na tegoroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i tylko tam był zaprezentowany.
Varietè, grupa z Bydgoszczy, to przedstawiciel stylu cold wave. Zaczynała karierę na początku lat 80. w Jarocinie. Z tamtych czasów pochodzi znany utwór zespołu „I znowu ktoś przestawił kamienie”. — Nasze widowisko jest dla tych, którzy lubią mocny punk i tych, którzy lubią współczesny taniec — mówi Filipowicz.
Z kolei Marcin Zawada, dyrektor artystyczny DEMOLUDÓW, zaprasza na „Marię Stuart”. To adaptacja dramatu Fryderyka Schillera zrealizowana w Budapeszcie. — I nie jest to Schiller napisany na nowo — mówi Zawada. — Twórcy spektaklu trzymają się romantycznego tekstu opowiadającego o miłości, zazdrości i nienawiści. Ale proszę się nie obawiać o język przedstawienia. My też nie znamy węgierskiego. Będą napisy.
Spektakl został zrealizowany ze scenograficznym i kostiumowym rozmachem. Na scenie zobaczymy nawet padający deszcz. W rolach zwaśnionych królowych wystąpią wybitne węgierskie aktorki.
Ale to tylko dwa z siedmiu spektakli, które zaproszono na tegoroczne DEMOLUDY. Widzowie zobaczą również (wsobotę 17 października) premierowe przedstawienie olsztyńskiego teatru „W stanie zagrożenia”, „Rewolucję Balonową” Ma Fundacji z Warszawy oraz „Velvet Havel” i „Divadlo Gocar” z Pragi. W programie są także spotkania, m.in. z Aleksandrem Kaczorowskim, tłumaczem literatury czeskiej.
MZG
IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego
DEMOLUDY — Nowa Europa
20-24 października 2015
PROGRAM
20 października (wtorek)
>> godz. 17:30 — JAK NAJDALEJ OD LUDZI - instalacja Michała Iwanowskiego
>> godz. 19:00 — BAL CZYLI WIECZÓR ZAPOZNAWCZY. GRA ZESPÓŁ VARIÉTÉ
>> godz. 21:00 — W STANIE ZAGROŻENIA Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
21 października (środa)
>> godz. 17:30 — DRAPANIE ALBO JAK ZABIŁA SIĘ MOJA BABCIA – czytanie
>> godz. 19:00 — REWOLUCJA BALONOWA, Ma Fundacja (Warszawa)
>> około godz. 20:30 — (po spektaklu) WARSZTATY PROWADZONE PRZEZ KATARZYNĘ ZIELIŃSKĄ I SŁAWOMIRA BATYRĘ
22 października (czwartek)
>> godz. 17:30 — MATKAWOJNA – czytanie
>> godz. 19:00 — DIVADLO GOČÁR, Divadlo Na zábradlí (Praga)
>> godz. 21:00 — W STANIE ZAGROŻENIA Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
23 października (piątek)
>> godz. 17:30 — PIĄTEK – czytanie
>> godz. 19:00 — VELVET HAVEL, Divadlo Na zábradlí (Praga)
>> około godz. 20:15 — (po spektaklu) SPOTKANIE z udziałem Aleksandra Kaczorowskiego i Łukasza Jasiny
24 października (sobota)
>> godz. 17:30 — ROSYJSKA BALLADA O MIŁOSIERNYM SAMARYTANINIE – czytanie
>> godz. 19.00 — MARIA STUART, Örkény István Színház (Budapeszt)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez