Kultura dostępna dla seniora w Filharmonii

2015-09-24 05:05:42 (ost. akt: 2015-09-24 11:35:46)
Kultura dostępna dla seniora w Filharmonii

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W ramach akcji „Kultura+60” pod hasłem: „Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą”, w dniu 26 września 2015r.(sobota), o godz.17.00 Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza osoby 60+ na projekcję spektaklu operowego „Fidelio. Pamięci Holokaustu”. Spektakl zrealizowany został w ramach Projektu Funduszu Wymiany Kulturalnej przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena oraz Oslo Musikakademi ANS OSLO NORWAY.

Akacja opery Ludwiga van Beethovena zostaje przeniesiona z XVIII wiecznej Hiszpanii do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Osiadła po wojnie w Jerozolimie Leonora siedząc na wózku inwalidzkim opowiada wnuczkowi historię ocalenia z obozu swojego męża Florestana - żyda uczestnika polskiego ruchu oporu. Muzyczną ilustracją jej opowieści są obszerne fragmenty opery „Fidelio” Ludwiga van Beethovena. Kierownictwo muzyczne spektaklu - Piotr Sułkowski, reżyseria - Julia Pevzner, scenografia - Adam Łucki.

Wstęp na projekcję spektaklu jest wolny - po uprzednim odebraniu zaproszenia w kasie Filharmonii. Kasa jest czynna: pon.- pt. w godz. 10-18300 placówek w całej Polsce zaprasza na weekend seniora z kulturą. Kolejna edycja akcji „60+kultura” - pod hasłem: „Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą" - odbędzie się 26 - 27 września br. (sobota-niedziela) W tych dniach seniorzy będą mogli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z bogatej oferty kin, teatrów, oper, filharmonii, muzeów, galerii i domów kultury.

Kampania „60+Kultura” jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma je zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

Oferty skierowane przez placówki uczestniczące w weekendzie seniora są różne: od darmowych lub zniżkowych biletów wstępu, przez specjalnie zorganizowane spotkania, wykłady i warsztaty, po wycieczki z przewodnikami.

Weekend seniora z kulturą został zorganizowany po raz trzeci. W pierwszym, który odbył się w 2011r, wzięło udział ponad 100 placówek z całej Polski. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem - w kolejnym roku przyłączyło się do niej ponad 200 ośrodków.

Wykaz uczestników tegorocznej edycji akcji (z podziałem na województwa) oraz ich oferty pojawią się na stronie www.mkidn.gov.pl. Informacje będzie można również znaleźć na stronach internetowych poszczególnych placówek.

KULTURA DOSTĘPNA DLA SENIORA stanowi kolejny element programu KULTURA DOSTĘPNA, realizowanego z inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej. Jego celem jest niwelowanie kompetencyjnych i finansowych barier w dostępie do kultury, szczególnie dla grup z różnych względów (problemy zdrowotne, niskie dochody, wiek, miejsce zamieszkania) narażonych na wykluczenie. Informacje o zniżkach lub bezpłatnych wejściówkach można znaleźć na stronie internetowej www.kulturadostepna.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB