Inauguracja jubileuszowego 70. sezonu artystycznego w filharmonii

2015-09-14 08:11:33 (ost. akt: 2015-09-14 08:25:19)
Inauguracja jubileuszowego 70. sezonu artystycznego w filharmonii

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

W dniu 18 września 2015 r. , o godz. 19.OO Filharmonia Warmińsko-Mazurska zainauguruje 70. jubileuszowy sezon artystyczny. Solistą koncertu będzie jeden z najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia Konstanty Andrzej Kulka. W jego wykonaniu z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego usłyszymy Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza.

Prawykonanie tego koncertu odbyło się 21 marca 1903 roku w Berlinie, Berlińską Orkiestrą Symfoniczną dyrygował kompozytor, a partię solową zagrał wybitny skrzypek Stanisław Barcewicz. Publiczność przyjęła koncert z entuzjazmem. W wywiadzie dla naszej Filharmonii Konstanty Andrzej Kulka o koncercie skrzypcowym A-dur Karłowicza powiedział:

Autor cytatu: Ja bardzo ubolewam, że ten koncert jest tak mało znany za granicą. A jest to bardzo piękny, wirtuozowski koncert. Gdy się go zagra w odpowiedni sposób, zwłaszcza trzecią część w odpowiednim tempie, to może się on bardzo podobać.


Drugą kompozycją koncertu inaugurującego 70. sezon będzie I Symfonia ("Tytan") Gustawa Mahlera. Symfonia otwiera potężny i fascynujący blok dzieł symfonicznych tego kompozytora, jest bramą do fantastycznego świata jego muzyki, muzyki zmierzchu romantyzmu i zmierzchu całej epoki.

Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce) - Jest zaliczany do grona naj­wy­bit­niej­szych skrzyp­ków swo­jego poko­le­nia. Artysta ma na kon­cie liczne nagra­nia dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla wytwórni Polskie Nagrania. Jako soli­sta był gościem wielu reno­mo­wa­nych orkiestr, takich jak: Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony, London Symphony, English Chamber, Concertgebouw Amsterdam, Minneapolis Symphony, Filharmonia Leningradzka.


Piotr Sułkowski - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej


Program:

Mieczysław Karłowicz - Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
I. Allegro moderato
II. Romanza. Andante
III. Vivace assai


Gustaw Mahler - I Symfonia ("Tytan")
I. Langsam, schleppend. Wie ein Naturlaut
II. Kräftig bewegt
III. Feierlich und gemessen, ohne zu schleppen
IV. Stürmisch bewegt


Inauguracja jubileuszowego, 70. sezonu artystycznego 2015/2016 Filharmonii
Warmińsko-Mazurskiej
18 września 2015 (piątek), godz. 19.00, sala koncertowa Filharmonii

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB